W powiecie wzrosła wykrywalność przestępstw i interwencji policyjnych. Niestety, coraz więcej problemów stwarzają nieletni. W komendzie w Nakle nie wszystkie etaty są obsadzone.
<!** Image 2 align=none alt="Image 166297" sub="Na ulicach miast i drogach całego powiatu było więcej policyjnych patroli niż rok wcześniej / Fot. Archiwum KPP w Nakle">- Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem dotyczącym ubiegłego roku, mogę powiedzieć, że ta jednostka żyje i jest dobrze kierowana - tak inspektor Wojciech Domański, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy ocenił pracę Komendy Powiatowej w Nakle.
Do wypowiedzenia takich słów i dobrej oceny skłoniły komendanta dane informujące o pracy nakielskiej komendy w 2010 roku.
<!** reklama>- W ubiegłym roku w powiecie zatrzymano więcej przestępców na gorącym uczynku, między innymi 14 sprawców rozboju, 44 złodziei, 20 wandali niszczących mienie i jednego uczestnika bójki. Wykrywalność sprawców w prowadzonych postępowaniach wzrosła aż o 8,5 procenta do 67,8 procenta a w przypadkach postępowań kryminalnych do 69,5 procent. Zatrzymaliśmy 583 sprawców przestępstw, a więc więcej niż przed rokiem, kiedy liczba ta wyniosła 559 - wylicza młodszy inspektor Roman Borowczak, komendant powiatowy policji.
Pozytywnym działaniem roku, który powinien przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, było zwiększenie liczby patroli - liczba służb patrolowych sięgnęła ponad 9 tys. Liczba podejmowanych interwencji wzrosła z 7313 do 8458, a średni czas reakcji na wezwanie wynosił w mieście 11,1, a poza nim 17 minut. Policjanci zatrzymali blisko 400 osób poszukiwanych w kraju i w regionie. Wzrosła też - do 16 - liczba funkcjonariuszy pełniących służbę w ruchu drogowym.
- Jednym z naszych priorytetów jest walka z przestępczością narkotykową. Odnotowaliśmy wzrost jej wykrywalności o 10,1 procent do poziomu 99,4 procent. Niestety, razem z naszą skutecznością rośnie też liczba ujawnionych przestępstw - ze 110 do 236 - dodaje komendant.
Niepokoić też może wzrastająca przestępczość wśród nieletnich.
- Udział popełnianych przez nich czynów przestępczych w ogólnej liczbie wzrósł z 8,7 do 17,6 procent. Prowadziliśmy wobec nich 121 postępowań - informuje Roman Borowczak.
Statystyczny obraz roku nie byłby pełen bez danych o zatrudnieniu w powiatowej policji. A tu są kłopoty, na 162 etaty nieobsadzonych jest 11, a pięciu kolejnych funkcjonariuszy wybiera się na emeryturę.