https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co skrywa wieża?

Michał Sitarek
Czy wokół wieży na Wzgórzu Dąbrowskiego są tunele? Co kryje kula na szczycie wieży? Wkrótce na te pytania poznamy odpowiedź.

Czy wokół wieży na Wzgórzu Dąbrowskiego są tunele? Co kryje kula na szczycie wieży? Wkrótce na te pytania poznamy odpowiedź.

<!** Image 3 align=none alt="Image 181930" >

Mieszkańcy Szwederowa prawie codziennie mają okazję podziwiać, jak ich wieża pięknieje. - Wie pan, ona z zewnątrz naprawdę dobrze wyglądała - mówi starszy mieszkaniec domu przy Filareckiej. - Teraz jednak błyszczy. Na samym szczycie do remontu zostało tylko zwieńczenie wieży. Robota szybko im idzie.

Odkryją tunele?

Zabytek po rewitalizacji ma stać się muzeum bydgoskich wodociągów. Zanim to nastąpi, niezbędne jest jednak dokończenie prac wewnątrz oraz oczyszczenie kuli wieńczącej wieżę. - W tego typu miejscach bardzo często pozostawiono „świadków historii” - tłumaczy kierownik budowy z firmy Ebud Przemysłówka Przemysław Poboc. - Liczymy, że po jej otwarciu także natrafimy na coś z czasów, gdy powstawała wieża. Kula będzie otwierana komisyjnie przy udziale konserwatora. Po odnowieniu inwestor może pozostawić w niej także swój ślad związany z remontem.

Decyzja, co to będzie, jeszcze nie zapadła. Tomasz Sypniewski z MWiK, który opiekuje się wieżą, zastanawia się jednak, czy przy okazji prac uda się rozwikłać inną miejską legendę. - Rewitalizacja zakłada dobudowanie do wieży pomieszczenia gospodarczego. Będzie w nim magazyn, miejsce dla ekipy sprzątającej i obsługującej urządzenia audiowizualne. By nie tworzyć żadnych kontrowersyjnych przybudówek, zdecydowaliśmy się na jego budowę pod powierzchnią ziemi. Wejście będzie prowadzić z parteru wieży. Zastanawiam się, czy podczas tych prac nie natrafimy na tunele, o których krąży wiele legend.

<!** reklama>Elewacja na wieży wymaga jeszcze drobnych prac przy fundamencie. Materiały, które są niezbędne do remontu, tworzone są na specjalne zamówienia. - By je zdobyć musimy jechać do producentów z oryginalnymi elementami na wzór. Dopiero po takiej wizycie mogliśmy odbierać nietypowe ceglane kształtki w kolorze zieleni - dodaje Przemysław Poboc.

Największe wrażenie na bydgoszczanach będzie robić prawdopodobnie sam widok ze szczytu wieży. Co prawda pod nogami ma się stabilną podłogę, ale na takiej wysokości i tak odruchowo człowiek trzyma się barierek.

Przeszklone podłogi

- Za wcześnie, by powiedzieć, jak skalkulujemy cenę wstępu. Zależeć nam będzie jednak, by ten obiekt stał się celem regularnych odwiedzin bydgoszczan i turystów. Tworzymy coś naprawdę niesamowitego. Staramy się wzorować na najlepszych przykładach rewitalizacji takich obiektów, ale wbrew pozorom to nie jest łatwe zadanie. Można by zaryzykować stwierdzenie, że nie ma dwóch identycznych wież. Nasza ze względu na położenie na szczycie wzgórza nie musiała być wysoka. Stąd zawdzięcza swoją przysadzistą sylwetkę, ale bardzo pojemny zbiornik. Nad nim co prawda będzie umieszczony dodatkowy strop. Jednak, by umożliwić jego oglądanie podłoga będzie w dużej części przeszklona. Przeszklimy także część zbiornika. To pozwoli na spoglądanie z najwyższej kondygnacji na parter.

Szukają eksponatów

Co będziemy mogli zobaczyć w odrestaurowanej wieży? - Na parterze powstanie sala multimedialna. Będziemy mogli w niej przedstawiać historię wodociągów nie tylko w Bydgoszczy, ale i na świecie. Myślimy o filmie dokumentalnym z elementami fabuły. Będziemy też aranżować tam wystawy, pokazy lub inne wydarzenia kulturalne. Ta część wieży będzie dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich powstaje tam system audiowizualny umożliwiający oglądanie panoramy Bydgoszczy z kamer zamontowanych na szycie wieży oraz eksponatów muzealnych, które na stałe znajdą się na drugim poziomie. Jesteśmy w trakcie ich zdobywania. Poszukujemy ich nawet na drugim końcu Polski. Dysponujemy już wieloma unikatowymi rurami i rozgałęzieniami z drewna, armaturą łazienkową z XIX wieku, różnymi wannami i wieloma elementami bydgoskiej sieci wodno-kanalizacyjnej - dodaje Tomasz Sypniewski.

Prace w wieży zakończą się w sierpniu 2012. Do tego czasu na Filareckiej powstanie też więcej miejsc parkingowych, uporządkowana zostanie zieleń. Obiekt zyska również iluminację.

Fakt

  • Prace w wieży zakończą się w sierpniu 2012. Do tego czasu na Filareckiej powstanie też więcej miejsc parkingowych, uporządkowana zostanie zieleń. Obiekt zyska również iluminację.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Co skrywa wieża?
S
Szwederowiak
~Obywatel napisal(a):
----------------------

> Wieża powstała w czasach niemieckich więc RFN powinien ponosić koszty jej konserwacji,dosyć promocji niemczyzny w Bydgoszczy.

Gdyby głupota potrafiła latać zaprawdę powiadam ci że byłbyś już w niebie
P
Popek
sprawcie by Bydgoszczanie ściagali gosci własnie do wieży i tam zostawiali kasę (nie za wstęp!)
O
Obywatel
Wieża powstała w czasach niemieckich więc RFN powinien ponosić koszty jej konserwacji,dosyć promocji niemczyzny w Bydgoszczy.
z
zaradna
a za czyje pieniądze ten remont?????..Bydgoszcz zadłużona i taka rozrzutna/????
I
Irizar
Proponuję obraz z kamer wierzy wykorzystać także do promocji Bydgoszczy na miejskich telebimach.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski