https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z przebudową kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy? Wodociągi robią, co mogą

Wojciech Mąka
Wciąż nie jest rozwiązany problem przebudowy i budowy nowoczesnej kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy. Zerwany kontrakt na prace budowlane sytuacji nie poprawia.
Wciąż nie jest rozwiązany problem przebudowy i budowy nowoczesnej kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy. Zerwany kontrakt na prace budowlane sytuacji nie poprawia. Dariusz Bloch/Zdjęcie ilustracyjne
Wciąż nie jest rozwiązany problem przebudowy i budowy nowoczesnej kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy. Zerwany kontrakt na prace budowlane sytuacji nie poprawia.

Zobacz wideo: Otwarcie Centrum Obsługi Gotówki Poczty Polskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Nowatorska w skali kraju inwestycja w modernizację kanalizacji deszczowej razem z systemem podziemnych zbiorników do magazynowania wody. Tak miało być, ale w grudniu ub. roku inwestor, czyli Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, zerwał kontrakt z wykonawcą.

– Odstąpienie nastąpiło z winy wykonawcy, czyli konsorcjum firm. Z zaplanowanych do wykonania 212 obiektów, wykonawca wykonał w całości zaledwie 20 obiektów, a ta budowa to jest aż 157 zadań w różnych punktach miasta. Prace miały być zakończone do końca grudnia 2020 roku. Przewidujemy w perspektywie pierwszego półrocza przyszłego roku wybrać nowych wykonawców. Działania, które już prowadzimy, i wszystkie te roboty, które zostały do dokończenia, będą dokończone albo przez naszych pracowników albo przez dotychczasowych podwykonawców – stwierdził w grudniu ub.r. Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK w Bydgoszczy.

MWiK zamierza dołożyć wszelkich starań, żeby zaspokoić swoje roszczenia z niezrealizowanego kontraktu. Tak wynika z deklaracji prezesa Drzewieckiego. Wodociągi kończą prace w dużej części na własną rękę. Na razie zbudowano obiekty:

  • zbiornik retencyjny i upust wody w ciągu ulicy Kasztelańskiej;
  • kanał deszczowy w ciągu ul. Zygmunta Augusta;
  • retencję przy Magdzińskiego;
  • zamknięcie przepływu z ul. Malczewskiego przy Starym Rynku;
  • zamknięcie przepływów w rejonie ulicy; Trybunalskiej;
  • prace przy Kanałowej, Leśnej, Gimnazjalnej, Krasińskiego, Piotra Skargi.

Same Wodociągi dokończyły prace m.in przy ul. Jana Kazimierza, Podwale i Artyleryjskiej - w sumie 6 obiektów.

- Ostateczna wartość pozostałych obiektów nie jest siłą rzeczy w tej chwili znana - mówi prezes MWiK. - Zależeć będzie ona od złożonych przez wykonawców ofert prowadzonych w trybie zamówienia publicznego. Na tę chwilę zamawiający dokonał wyboru ofert na prowadzenie dalszych działań w procesie realizacji obiektów.

Na razie wybrano oferty o łącznej wartości ponad 65 mln zł.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
polo
Zerwanie kontraktu z warszawską firmą było koniecznością. Dano im szanse, jednak okazali się być nieprofesjonalnymi kombinatorami, którzy nie wywiązywali się ze swoich obowiązków. To przez nich właśnie są obecne trudności i mam nadzieje, że uda się po nich "posprzątać" i dokończyć prace. W końcu całe miasto zyska na tej inwestycji. Nikt nie ma wątpliwości, że nowoczesny system kanalizacji deszczowej to przydatna dla mieszkańców inwestycja na lata.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski