Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z bydgoskim lotniskiem?

Sławomir Bobbe
Trwa spór o to, czy zarówno Bydgoszcz jak i Toruń mają się znaleźć w nazwie lotniska
Trwa spór o to, czy zarówno Bydgoszcz jak i Toruń mają się znaleźć w nazwie lotniska Dariusz Bloch
- Siedem, osiem milionów złotych to luka w budżecie Portu Lotniczego Bydgoszcz za 2016 rok - mówi marszałek Piotr Całbecki.

I luka ta musi zostać zasypana. Podejmą się tego - poprzez dokapitalizowanie spółki - samorząd wojewódzki i miasto Bydgoszcz, które - zgodnie z udziałami w PLB - dorzucą się do budżetu lotniska. Dla Bydgoszczy oznaczać to będzie około 1,5 miliona złotych, a dla wojewódzkiego samorządu - 5-6 milionów. Pieniądze muszą trafić do PLB jeszcze w tym roku.

Spór o nazwę lotniska

- Dzięki dokapitalizowaniu PLB zyskujemy sześć, osiem miesięcy na to, by znaleźć docelowe rozwiązanie dla lotniska - uważa Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

To jedynie działania tymczasowe, prawdziwym wyzwaniem będzie nowy biznesplan i zmiany własnościowe w spółce. A wraz z nimi powróci pomysł zmiany nazwy lotniska.

- Rezygnacja z postulatu rozszerzenia nazwy lotniska o Toruń byłaby nierozsądna, chcemy zaangażować się kapitałowo w PLB, ale na zasadzie równowagi, którą odzwierciedla zmiana nazwy - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jeśli mamy zwiększyć zaangażowanie w lotnisko, to musielibyśmy uzyskać to świadczenie.

- Liczę, że dzięki akcjonariuszom wypracujemy komfortowy z punktu widzenia właścicielskiego, ale przede wszystkim efektywny dla województwa, program rozwoju lotniska w Bydgoszczy- deklaruje marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj też:Marszałek oddaje bydgoskie lotnisko za złotówkę

- Jest dla mnie oczywiste, że tak naprawdę miasto Toruń nie chce wejść kapitałowo do PLB i nie chce brać udziału w ponoszeniu ciężaru utrzymania lotniska. Toruń chciał jedynie kosztem pięciu milionów złotych wejść w jego nazwę. Kiedy okazało się to niemożliwe ze względu na twardy opór ze strony Bydgoszczy (zmiany nazwy portu nie chce też jeden z mniejszościowych udziałowców Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” - red.), pozoruje jedynie zainteresowanie lotniskiem - nie ma wątpliwości Andrzej Walkowiak, radny województwa.

- Port musi działać i służyć wszystkim. Liczę na kreatywność pana marszałka - deklaruje prezydent Rafał Bruski, choć do rozwiązania problemów bydgoskiego lotniska jest raczej dalej niż bliżej.

Koncepcja, którą zaprezentowano na nadzwyczajnej sesji Sejmiku, wydawała się prosta i do zaakceptowania przez wszystkich. Samorząd województwa z 70 procent redukuje swój udział (i zaangażowanie finansowe) w PLB do 50 procent. W zwolnione 20 procent udziałów wchodzi Bydgoszcz (zwiększając swój z 23 do 25 procent), a resztę bierze na siebie miasto Toruń, zyskując - zamiast obecnie promilowego udziału - aż 17 procent akcji PLB. Do tego momentu panowała zgoda akcjonariuszy. Drobny „szczegół” skierował pomysł w niebyt. Prezydent Torunia za wejście do PLB zażądał zmiany jego nazwy na Port Lotniczy Bydgoszcz-Toruń. Odpowiedź prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego była oczywista - nie zgodził się na takie rozwiązanie.

- Dlatego zdecydowaliśmy, że na razie dokapitalizujemy lotnisko, co da mu możliwość działania przez najbliższe miesiące, a w tym czasie będziemy poszukiwać strategicznych rozwiązań dla jego działania - zadeklarował po wtorkowym spotkaniu z prezydentami marszałek Piotr Całbecki.

Nadal bez porozumienia

- Szukamy dalej, właśnie dlatego się spotkaliśmy. Zdecydowaliśmy się na krótkoterminowe działania, a na te długoterminowe przyjdzie czas - liczę na kreatywność pana marszałka - nie kryje Rafał Bruski. - My jesteśmy do dyspozycji, port musi działać, służyć wszystkim, i zdajemy sobie z tego sprawę.

- Nasza propozycja jest ciągle aktualna, jesteśmy gotowi zaangażować się kapitałowo, ale z udziałem miasta Torunia w nazwie - zapowiada prezydent Michał Zaleski.

Ta deklaracja nie przybliża jednak do porozumienia, które mogłoby zostać zawarte z korzyścią dla lotniska. Marszałek województwa pytany o fiasko koncepcji przedstawionej na specjalnej, zwołanej w sprawie lotniska sesji Sejmiku powiedział: - Jeśli zwołuje się nadzwyczajne sesje w sprawie, która wymaga ośmiu miesięcy dyskusji, to trudno o jakieś konstruktywne wnioski. To spotkanie było potrzebne bardziej do tego, by radni, a także mieszkańcy regionu zdali sobie sprawę, że lotnisko to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki, w tym finansowe, które trzeba regularnie wypełniać - uważa Piotr Całbecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera