Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrześcijański punkt widzenia poznać można w najdłuższym tygodniu roku

Redakcja
34. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej poświęcony jest rodzinie.
34. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej poświęcony jest rodzinie. tkch.pl
Bydgoskie spotkania z kulturą chrześcijańską odbywają się od 34 lat! Kolejna ich odsłona rozpoczęła się wczoraj. Tematem głównym jest tym razem rodzina.

[break]
Podczas TKCh zawsze poruszane są sprawy bliskie współczesnemu społeczeństwu. - Szukamy odpowiedzi na pytania, które niesie świat i mijające lata. W tym roku eksponujemy rodzinę. Mottem 34. Tygodnia są słowa Jana Pawła II z „Familiaris Consortio”: „Rodzina pierwszą szkołą cnót społecznych”- mówi Albin Zieliński z Rady Programowej TKCh, który zachęca do obejrzenia bogatego programu tego wydarzenia.

Zwraca w nim uwagę, poza wspomnianym wątkiem rodzinnym, celebracja rocznic wybitnych Polaków, ale o tym za chwilę. Zaplanowane spotkania odbywać się będą w różnych miejscach Bydgoszczy: między innymi w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej (panel rodzinny, piątek, 6.11., godz. 15, gościem będzie, wśród innych, ksiądz profesor dr hab. Tadeusz Guz), w kinie Helios (projekcje filmów: „Ziemia Maryi” - sobota, 7.11. godz. 18, „Czy naprawdę wierzysz?” - czwartek, 12.11., godz. 18, „Pilecki” - sobota, 14.11., godz. 18, „Karolina” - niedziela, 15.11., godz. 18), w bydgoskich parafiach rzymskokatolickich i ewangelicko-metodystycznej, w Domu Polskim, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Pałacu Młodzieży.

Szukamy odpowiedzi na pytania, które niesie świat i mijające lata. W tym roku eksponujemy rodzinę. - Albin Zieliński, współtwórca TKCh

Na afiszu znalazły się spotkania, m.in., z wnuczką byłego prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego (wtorek, 10.11., godz. 17, Dom Polski) oraz ojcem Janem Górą (piątek, 13.11., godz. 18, Biblioteka Główna), koncerty, wykłady, spotkania dla dzieci („Zabawy Lolka, który został papieżem Janem Pawłem II”, Klub Filmowy Malucha Zygzak w Pałacu Młodzieży, sobota, 14.11., godz. 14).

Zatrzymajmy się na sygnalizowanym wcześniej wątku rocznic wielkich Polaków. Pierwszy wieczór poświęcony będzie Janowi Długoszowi w 600. rocznicę urodzin. Wykład poświęcony ojcu polskiej historiografii wygłosi dziś, o godz. 18 w Bibliotece Głównej na Starym Rynku prof. Sławomir Zonenberg (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW).

Bohaterem niedzieli będzie Adam Mickiewicz (160. rocznica śmierci). Wysłuchamy programu poetyckiego podzielonego na dwie części. Pierwsza nosi tytuł: „Pan Tadeusz” - w 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza, polskiego poety romantycznego i publicysty”, druga: „Jest źródło” - Cyprian Kamil Norwid. Wykonawcą będzie Irena Jun, aktorka Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie, a sceną - Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach. Początek godz. 16, wstęp wolny.

W piątek, 13 bm., w ZSO nr 5, przy ul. Szarych Szeregów (godz. 11) młodzież przypomni postać Stefana Żeromskiego w 90. rocznicę śmierci. Scenariusz i przygotowanie: Lucyna Gozdek i Róża Krutnik. W przedostatnim dniu TKCh, 14 listopada (godz. 16, Dom Polski), czeka nas wspomnienie o Władysławie Raczkiewiczu, ostatnim wojewodzie pomorskim w II RP i prezydencie RP na uchodźstwie (130. rocznica urodzin). Prelekcję wygłosi dr hab. Janusz Kutta, profesor nadzwyczajny KPSW. Na koniec TKCh, 15 listopada, wieczór ks. prałata Romualda Biniaka (5. rocznica śmierci). Na program artystyczny w wykonaniu Wandy i Eugeniusza Rzyskich oraz Romy Warmus organizatorzy zapraszają o godz. 17 do Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach.

Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny, jedynie do kina trzeba kupić bilety w - promocyjnej - cenie 11 zł (hasło: „Tydzień Kultury Chrześcijańskiej”). Podczas panelu rodzinnego, który odbędzie się 6 listopada w KPSW, zapewnieni zostaną animatorzy, którzy zajmą się dziećmi.

Rodzina górą

Familijne rozważania

W 34. Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej dwa dni są poświęcone niemal wyłącznie rodzinie.

W piątek w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej rodzina będzie jednym z tematów Międzynarodowej Konferencji „Jeden świat - wiele kultur”. O godz. 15 - rodzinne muzykowanie z zespołem Agnieszki i Piotra Olszewskich; godz. 15.30 - teolog Urszula Chmura i socjolog rodziny Roman Girut opowiedzą o tym, jak dbać o zdrowie fizyczne i duchowe; godz. 16 - panel i wykłady: „Rodzina wobec zagrożeń współczesności” - ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz (KUL); „Rodzina jako miejsce powstawania zaufania społecznego”- dr Grażyna Szabelska,

„Rodzina - szkołą solidarności, miłości i cnót społecznych” - dr Andrzej Mazan (UKSW). W piątek, 13.11., o godz. 16 w ratuszu odbędzie się seminarium: „Rodzina przyszłością świata?” Także tego dnia ks. Marek Loskot o godz. 17 w kościele ewangelicko-augsburskim na placu Zbawiciela opowie, co o rodzinie myślał Marcin Luter.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!