Kolorowe ozdoby i migocące lampki na choince tworzą niepowtarzalną atmosferę polskiej Wigilii. W ostatnich latach świerki coraz częściej sadzone są w przydomowych ogrodach.
<!** Image 2 align=left alt="Image 12751" >Świetnie nadają się bowiem do tworzenia żywopłotu. Jego zaletą jest intensywna zielona barwa, utrzymująca się przez cały rok.
Roman Janeczko z Laskowic od 15 lat zajmuje się uprawą choinek. Jego plantacja ma ponad 5 hektarów. Jak mówi, nie jest to łatwy biznes.
- Jeszcze siedem lat temu, za drzewko średniej wielkości można było otrzymać 20 złotych. Dziś za choinkę tej samej wielkości ciężko uzyskać połowę tej sumy - twierdzi plantator.
Zysk po latach
Tymczasem wzrosły koszty założenia i utrzymania plantacji. Aby świerk nadawał się do sprzedaży, potrzebuje ośmiu lat troskliwej pielęgnacji.
Największym wrogiem plantatora jest susza. Potrafi obrócić w niwecz kilka lat pracy. Do tego, aby w tym interesie wyjść „na swoje”, w określonym czasie musi być zapewniony zbyt. Drzewko niesprzedane na czas, jako przerośnięty wiecheć nadaje się tylko do wycięcia i spalenia.
W ostatnich latach modne stało się kupowanie choinek ukorzenionych w donicach. Aby takie drzewko mogło przetrwać wizytę w naszym ciepłym domu, muszą być spełnione pewne warunki. Czas, w którym cieszy nasze oko, stojąc w pokoju, powinien być jak najkrótszy.
- Najlepiej tuż po świętach, zdjąć z niego ozdoby i przenieść do ogrodu. Wtedy jest szansa, że będzie ono stanowiło piękną ozdobę przez wiele lat - radzi Roman Janeczko.
Sztuczna namiastka
Choinkowe żniwa w ostatnich latach to nie tylko okres świąt Bożego Narodzenia. Wiosną i jesienią wzrasta popyt na małe świerki, nieprzekraczające metra wysokości. Takimi drzewkami świeżo upieczeni właściciele działek budowlanych, jeszcze przed rozpoczęciem, albo w trakcie budowy domu, zdobią swoje włości. Zielone świerki nadają się do tego doskonale. Roman Janeczko nie obawia się konkurencji choinek sztucznych.
- Plastikowa, nawet najlepiej podrobiona, zaopatrzona w zapach z areozolu, zawsze pozostanie tylko marną namiastką tej żywej - kwituje plantator z Laskowic.