- Inowrocławska to główna przelotowa ulica na naszym osiedlu. To jakby Nakielska dla Miedzynia - mówi Marek Grabowicz, prezes Stowarzyszenia Górzyskowo i zarazem członek rady osiedla. - Jest tu cała sieć autobusów. Jak po takim chodniku dojść do przystanku? W ubiegłym roku, gdy poruszałem się o kulach omijałem ten odcinek. Aby tam przejść, trzeba mieć solidne buty. Na jego rekonstrukcję czekamy już od wielu lat i wciąż nic. Inna sprawa to pokrywy studzienek na tym odcinku, są już bardzo zniszczone.
Tak wygląda chodnik na Inowrocławskiej:
Nie tylko na Górzyskowie
Marek Grabowicz podkreśla, że na Górzyskowie w kwestii naprawy chodników, jest wiele do zrobienia.
- Boli nas, że na jednym osiedlu robi się po kilka inwestycji - na pewno słusznych - a na drugim nic - mówi. - Mam tu na myśli remont chodnika na ul. Czerwonego Krzyża, który był w znacznie lepszym stanie niż ten na ul. Inowrocławskiej. Wiem, że rondko na Błoniu było potrzebne. Remont ul. Stawowej. Ale gdzie inwestycje na Górzyskowie. Ulice: Inowrocławska, Biedaszkowo, Ciechocińska, Gołębia są w gorszym stanie niż te na Błoniu.
Wpis dotyczący chodnika przy ul. Inowrocławskiej, który zamieścił Marek Grabowicz także w mediach społecznościowych, wywołał dyskusję wśród mieszkańców nie tylko Górzyskowa, ale też innych osiedli.
- Do tego dodałbym ulicę Gołębią za Żwirki i Wigury, gdzie chodnika nie ma w ogóle - pisze pan Maciej. - Asfalt tragedia, dziura na dziurze. Jedna z najstarszych ulic na Górzyskowie, a może nawet w Bydgoszczy. Wstyd.
- Na ul. Łukasiewicza na Kapuściskach chodniki pamiętają czasy Bolesława Bieruta - wskazuje z kolei pan Krzysztof.
- Ciesz się, że macie chodniki. Na osiedlu Łęgnowo Wieś takiego dobrodziejstwa brak - zaznacza pani Renata.
Odpowiedź drogowców
ZDMiKP w Bydgoszczy informuje, że tylko w tym roku na przebudowę chodników wyda około 2 mln zł.
- Odcinek chodnika zlokalizowany przy ul. Inowrocławskiej od ul. Skorupki do ul. Leszczyńskiego zostanie ujęty w projekcie planu remontów na 2021 r. - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Jakiekolwiek działania przy ul. Gołębiej na wskazanym odcinku wymagają kompleksowego projektowania oraz ujęcia inwestycji w budżecie miasta. Należy pamiętać, że nie ma możliwości wybudowania chodnika bez wcześniej przygotowanej dokumentacji.
Rzecznik informuje też, że w tym roku remonty chodników przeprowadzono, m.in.,: na ul. Brzechwy - od Fordońskiej, Nakielskiej na odcinku od ul. Chłodnej do ul. Słonecznej, Hutniczej, Wiejskiej, Warmińskiego, Koronowskiej, Żołnierskiej, Śląskiej, Zimorodkowej, Okrzei czy Pomorskiej.
- W najbliższym czasie będzie jeszcze realizowany remont chodnika na ul. Śniadeckich - mówi Tomasz Okoński.
Ponad 60 zgłoszeń z całego miasta
Tymczasem, jak już informowaliśmy, Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy w ramach projektu “Bezpieczne chodniki, bezpieczni piesi” chce przygotować społeczny raport o stanie infrastruktury pieszej w mieście. Miejsca zgłoszone przez mieszkańców ocenią pod kątem bezpieczeństwa także zewnętrzni eksperci.
- Chodzi np. o dziury w chodnikach, zbyt krótkie zielone światło, brak przejść dla pieszych lub konieczność nadłożenia drogi czy miejsca, gdzie notorycznie łamane są zakazy parkowania - mówi Marzena Błaszczyk, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia. - W sprawie chodników mamy już ponad 60 sygnałów z całego miasta.
Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września br. Wystarczy wypełnić formularz na stronie https://piesi.bydgoszcz.pl/bezpiecznipiesi/ lub przesłać je na maila [email protected].
