Nabór do szkół ponadgimnazjalnych praktycznie się zakończył. Jeśli jednak ktoś jeszcze nie podjął decyzji, gdzie kontynuować naukę lub chciałby zmienić profil, to w większości placówek w powiecie są jeszcze wolne miejsca. <!** Image 2 align=none alt="Image 216243" sub="Klasy o profilu mundurowym cieszą się wśród młodzieży niesłabnącym zainteresowaniem, co potwierdzają szkoły w Kościelcu i Kruszwicy, które bez problemu skompletowały kolejny rocznik / Fot. Archiwum">
- Do technikum odzieżowego nie wpłynęło żadne podanie, więc w ogóle takiej klasy nie utworzyliśmy. Mamy klasy technikum hotelarskiego i fryzjerskiego oraz technologii żywienia. Udało się utworzyć dwa oddziały zawodówki o kierunku kucharz i wielobranżową, w której najwięcej jest fryzjerów. Uczniów będzie, niestety, mniej niż w ubiegłym roku - przyznaje Artur Mikołajczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.
Pojedyncze wolne miejsca są niemal we wszystkich klasach technikum. W wielu placówkach nie było jednak chętnych na do niedawna bardzo popularne kierunki.
- Bardzo mało uczniów zgłosiło się na mechanika samochodowego czy obsługę obrabiarek CNC w „Mechaniku”. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 nie będzie w tym roku klasy sprzedawców. Bardzo słabe było zainteresowanie kierunkiem rolniczym, chociaż nasz powiat jest przecież rolniczym zagłębiem. Będziemy jednak chcieli połączyć kandydatów na ten kierunek i uruchomić jedną klasę rolniczą - zapowiada naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym, Józef Ratajczak.
W trzech inowrocławskich liceach: Kasprowiczu, Konopnickiej i Królówce uczniowie walczyli o miejsca.<!** Image 3 align=none alt="Image 216244" sub="Uczniowie inowrocławskiego „Katolika” zaraz po rozdaniu świadectw zanieśli dokumenty do „Kaspra”. Do tej szkoły, podobnie jak do „Konopy”
i „Królówki” mogli się dostać tylko najlepsi / Fot. Renata Napierkowska">
- Nie mieliśmy żadnego problemu z rekrutacją. Około 60 uczniów składających dokumenty o przyjęcie do liceum, musiało poszukać innej szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki: biologiczno-chemiczno-matematyczny i matematyczno-fizyczno-informatyczny. Nadkomplet był też w klasie lingwistyczno-medialnej - mówi dyrektor I LO, Rafał Łaszkiewicz.
Do tej szkoły dostało się też około 30 uczniów spoza naszego powiatu, głównie z mogileńskiego, ale także z radziejowskiego, Włocławka i okolic Konina.
Oblężenie przeżywało również gimnazjum dwujęzyczne w „Kasprze”, gdzie odrzucono podania blisko 30 absolwentów podstawówek ubiegających się o przyjęcie.
Podobna sytuacja była w „Królówce” i „Konopie”, gdzie chętnych było więcej niż wolnych miejsc.
- Około 50 kandydatów nie dostało się do naszej szkoły. We wszystkich klasach jest od 32 do 36 uczniów, mamy więc komplet. Najmniej liczna jest klasa matematyczno-informatyczna, gdzie jest zintegrowany program nauczania, wprowadzony przez Wyższą Szkołę Gospodarki - informuje Krzysztof Nowicki, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi. <!** reklama>
Dobrze wypadł nabór w szkołach, które prowadzą klasy licealne o profilu mundurowym. W Kościelcu podobnie jak przed rokiem udało się utworzyć dwa oddziały. Na brak chętnych nie może też narzekać ZSP w Kruszwicy, bo do Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego zgłosił się komplet.
- W pozostałych placówkach oświatowych są jeszcze wolne miejsca, jeśli więc ktoś zamierza zmienić profil nauki i złoży dokumenty, to z pewnością zostanie przyjęty - dodaje naczelnik Ratajczak.