Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz pracować w wakacje? Jak znaleźć popłatne zajęcie i nie dać się oszukać

Kacper Nosarzewski/AIP
Karolina Misztal
Wielu nastolatków w okresie wakacyjnym decyduje się na podjęcie pierwszej pracy. Nie jest to z pewnością zadanie łatwe. Jak i gdzie szukać pracy? Możliwości jest wiele: ochotnicze hufce pracy, portale ogłoszeniowe, agencje pracy tymczasowej, czy poszukiwanie jej wśród znajomych i rodziny. Proszenie o rady, czy pomoc osób już mających doświadczenie zawodowe to żaden wstyd. Często ma to kluczowe znacznie i ma ogromny wpływ na podejmowanie właściwych decyzji w życiu zawodowym.

Osoba zainteresowana podjęciem pracy powinna mieć ukończone 15 lat – od tego wieku możemy zostać zarejestrowani jako pracownik. Jakie prawa i obowiązki wynikają z nawiązania stosunku pracy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Gdzie szukać i jakich ofert się wystrzegać?

Tu o pracę najłatwiej

Oferty są bardzo zróżnicowane, jednak najwięcej propozycji można znaleźć w branży handlowej, rolnictwie, w ośrodkach turystycznych oraz przemyśle spożywczym.

Warto wybierać oferty zgodne z naszymi predyspozycjami i umiejętnościami. Należy zwrócić również uwagę na to, czego oczekuje pracodawca. Jeśli spełniamy jego wymagania powinniśmy przedstawić to w swojej aplikacji.

Należy pamiętać, aby w CV pisać prawdę – rozmowa rekrutacyjna zweryfikuje każde kłamstwo. Zaczynając szukać pierwszej pracy nie możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem, więc w CV powinniśmy zawrzeć zainteresowania, umiejętności, znajomość języków obcych - rzeczy, które są naszą mocną stroną i którymi możemy przyciągnąć uwagę potencjalnego szefa.

W przypadku niektórych ofert będziemy potrzebować również zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego naszą zdolność do pracy. Do pracy w gastronomii potrzebna jest również książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne popularnie nazywana sanepidowską.

Warto również wiedzieć jakie pytania mogą paść podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Zakres pytań, jakie może zadawać pracodawca wyraźnie regulują przepisy Kodeksu Pracy. Kandydat więc może zostać poproszony o podanie danych identyfikacyjnych, kontaktowych czy związanych ze swoim dotychczasowym doświadczeniem. Warto również mieć przemyślaną odpowiedź na pytanie, dlaczego to właśnie my jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko i co firma zyska zatrudniając właśnie nas? Rekruter, nie może zadawać pytań dotyczących życia prywatnego, pochodzenia rasowego, wyznania, poglądów politycznych i orientacji seksualnej – czyli tak zwanych danych wrażliwych.

Podpisz umowę

Po udanym procesie rekrutacyjnym, kolejnym etapem jest podpisanie dokumentów. Należy jednak pamiętać, że umowę należy podpisać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Powinna ona zawierać wcześniej ustalone warunki spisane na piśmie. Musi zostać też określony rodzaj umowy, zakres wykonywanej pracy, jej miejsce, wymiar godzin, dzień rozpoczęcia pracy oraz ustalona kwota wynagrodzenia.

Stawka godzinowa nie może być niższa niż minimalna stawka 13 zł brutto.

Należy pamiętać, że pierwsza praca, to także zawieranie nowych znajomości. To, jakie zrobimy pierwsze wrażenie, rokuje na postrzeganie naszej osoby podczas dalszej współpracy. Psychologia wyróżnia zjawisko nazywane efektem aureoli. Jest to tendencja występująca w procesie postrzegania ludzi polegająca na tym, że pierwsze wrażenie buduje mocny wizerunek danej osoby i przyćmiewa kolejne doświadczenia.

Czytaj też:
Drożej zapłacimy za gaz bo urzędnicy wymyślają przepisy za nic mając stan naszych portfeli

Należy postarać się aby pierwsze wrażenie było jak najlepsze, dzięki temu potem może być już tylko łatwiej. W wykreowaniu dobrego wizerunku może nam pomóc np. wiedza o firmie, zarządzie, planach rozwojowych firmy itp. Informacje tego typu można często znaleźć na stronach internetowych danego przedsiębiorstwa. Warto uczyć się również poprzez obserwację funkcjonowania danego przedsiębiorstwa i jego specyfiki, zawsze można spytać współpracowników o aspekt, którego nie znamy. Szefostwo docenia również chęć do nauki i podejmowania się nowych zadań.

Kacper Nosarzewski, ekspert akcji „Przedsiębiorczy w szkole i w życiu”

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz pracować w wakacje? Jak znaleźć popłatne zajęcie i nie dać się oszukać - Strefa Biznesu