Wzrosną ceny za butelkowane napoje
Znowu mają wzrosnąć ceny za napoje, tym razem podwyżki obejmą wszystkie napoje butelkowane, nie tylko te słodkie. Rząd planuje wprowadzenie systemu kaucyjnego, który ma wspomóc walkę z zanieczyszczeniem środowiska. O nowym pomyśle rządu poinformował Jacek Ozdoba wiceminister klimatu i środowiska, w programie "Newsroom WP". Termin wprowadzenia systemu, a także jego szczegóły nie są jeszcze znane, chociaż Ozdoba zapewnia, że decyzja jest już pewna.
Ile zapłacimy za jedną butelkę po wprowadzeniu systemu kaucyjnego?
Jacek Ozdoba nie podał konkretnych informacji, co do działania systemu. Aktualnie wiadomo, że kaucja ma być nałożona na każdą butelkę. Ile będzie wynosić? Tego jeszcze nie wiadomo, wszystko będzie zależało od materiału, z którego wykonana jest butelka, a także od konsultacji z przedsiębiorcami.
Prawidłowo segregujesz śmieci? I tak zapłacisz karę:

Nie chciałbym w tej chwili wyrokować, bo jak powiem złotówka, to się okaże, że za 5 minut będzie krzyk wobec decyzji, którą chciałbym uzgodnić. (...) To wszystko zależy jaka butelka, czy z recyklatem, jaki kolor, czy jest stłuczka, czy też szklana, czy też depozyt - więc to wszystko zależy jaka jest forma
- tłumaczył Ozdoba.
Butelki będzie można zwracać w specjalnie wyznaczonych punktach skupu, a także w automatach. Ministerstwo środowiska ma również rozpocząć zbiórkę plastikowych butelek z lasów i parków.
Obowiązek wprowadzenia takiego systemu depozytowego na wszystkie państwa członkowskie nałożyła Unia Europejka. Członkowie UE muszą to zrobić do 1 stycznia 2023 r.
Zwrot kaucji za butelki - bez paragonu
To, co istotne, zwrot butelek będzie możliwy bez paragonu. To oznacza, że niemal każdą butelkę będzie można zwrócić w dowolnym miejscu, bez konieczności udowadniania, że produkt kupiło się konkretnym miejscu. Nie będzie też wymagane kupienie nowego produktu. Kaucja ma zostać zwrócona w gotówce, natychmiast po oddaniu pustych butelek.
O takie rozwiązanie od lat apelują aktywiści i osoby związane z ochroną środowiska. Przykład krajów zachodnich, takich jak np. Niemcy potwierdza, że rozwiązania tego typu są skuteczne i cieszą się dużym powodzeniem wśród obywateli.
Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...