https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum sportu nie dla ludu

wom
Czy powstałe za 30 mln zł obiekty uniwersyteckie staną otworem dla bydgoszczan? Zakazują tego przepisy Unii, z której środków korzystano przy budowie.

Czy powstałe za 30 mln zł obiekty uniwersyteckie staną otworem dla bydgoszczan? Na wskroś nowoczesne centrum sportu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego może nie być udostępnianie odpłatnie zwyczajnym bydgoszczanom. Zakazują tego przepisy Unii, z której środków korzystano przy budowie.

Kończy się budowa Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW przy ul. Sportowej. Studenci mają się pojawić tam już w marcu. - Trwają odbiory techniczne, ale to nie jest koniec budowy, zostaje drugi etap - powiedział „Expressowi” Piotr Kwiatkowski, rzecznik uczelni.

<!** reklama>

Centrum powstało na miejscu starej hali sportowej i basenu „Polonii”. Miasto przekazało teren pod budowę, prace zaczęto w 2010 roku. Budowa nowych obiektów i gruntowna przebudowa starych były możliwe dzięki 7 mln złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki i 21 mln dofinansowania z Unii Europejskiej.

Najważniejsze obiekty centrum to hala widowiskowo-sportowa i 25-metrowy basen z sześcioma torami, przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Ze wstępnych zapowiedzi wynikało, że basen - i nie tylko on - będzie udostępniany bydgoszczanom. Nie wykluczano, że hala stanie się zapleczem dla drużyn występujących w „Łuczniczce”.

Okazuje się jednak, że z udostępnieniem obiektów centrum będą niemałe kłopoty. Chodzi o to, że w niektórych przypadkach, obiekty powstałe z programów dofinansowywanych przez UE, nie mogą być udostępniane odpłatnie przez pięć lat. Kluczem jest tu wysokość dotacji - jeśli przekracza połowę wartości kosztów budowy czy modernizacji, obiekty nie mogą na siebie zarabiać.

- W przypadku naszego centrum jest także takie ograniczenie - przyznaje Piotr Kwiatkowski. - Składamy pewne propozycje w Ministerstwie Sportu i Turystyki, wszystko zależy od jego opinii. Mniej więcej w czerwcu całość kompleksu ma być gotowa i do tego czasu sprawa powinna być rozwiązana.

Wczoraj nie udało się uzyskać stanowiska ministerstwa w tej sprawie.

To nie koniec zmian przy Sportowej. Ma zniknąć stara restauracja, a na jej miejscu powstać kryte korty tenisowe. Ma też się tam znaleźć wielofunkcyjne boisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał
Rozporządzenie WE mówi że projekt nie może generować dochodu a nie zysku to po pierwsze, a po drugi Polskie instytucje kontrolujące projekty mają "własne prawa" i uważają że projekt nie powinien generować przychodu. Oznacza to że żadnych opłat nie można pobierać w takiej sytuacji...
s
sportowiec
Mucha do dziela /przy okazji ; za co pieniązki bierze Chmara ?
k
księgowa
Przecież nie muszą zarabiać - wystarczy że wyjdą na ZERO.
Można udostępniać po kosztach użytkowania tak że nie będzie zysku.
I
INTRO
wycenić grunt na 15 mln :)
a
aaaa
Od razu widać o co chodzi miasto mimo że nie z ich środków powstało centrum to chce na mim zarobić
udostępnijcie nie odpłatnie ale to już boli dlaczeo coś dać komuś za darmo
ja i chyba 99 % obywateli Bydgoszczy nie widzi problemu
UDOSTĘPNIJCIE CENTRUM ZA DARMO unia tylko przyklaśnie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski