https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Paraolimpijskie na pięć gwiazdek

Centrum Paraolimpijskie połączone byłoby łącznikiem z PARIS-em
Centrum Paraolimpijskie połączone byłoby łącznikiem z PARIS-em Dariusz Bloch
- Do końca 2016 roku w Bydgoszczy ma powstać pierwsze w Polsce Centrum Paraolimpijskie ze standardami hotelu pięciogwiazdkowego zgodnie z normami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego - to projekt Zbigniewa Pawłowicza.

- Każdego roku przybywa osób niepełnosprawnych - mówił podczas konferencji prasowej Zbigniew Pawłowicz. - Wielu z nich do końca życia będzie zmuszonych do korzystania z wózków inwalidzkich. Zastanawiałem się co jako społeczeństwo jesteśmy w stanie im zaoferować, żeby uwierzyli we własne siły. Pomoc psychologa, a później zamknięcie w czterech ścianach? W naszym kraju brakuje oferty hoteli dla większych grup osób niepełnosprawnych, są pojedyncze pokoje, a oferta rehabilitacji przy starzejącym się społeczeństwie cały czas jest niewystarczająca.
[break]
Dlatego wymyśliłem na wzór Warszawy, która ma Centrum Olimpijskie, w Bydgoszczy Centrum Paraolimpijskie.
Nowy obiekt znakomicie uzupełniałby ofertę otwartego 21 maja 2013 roku w Fordonie Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu. Do dyspozycji mieszkańców i sportowców jest m.in. 25-metrowy basen, sala sportowa, siłownia, sala fitbike, fitness, grota solna, sauny.
- Kiedy budowaliśmy PARIS marzyłem o osiągnięciu w przyszłości wykorzystania obiektów na poziomie 100.000 osób w ciągu roku - dodaje. - Już po pierwszych 9 miesiącach użytkowania osiągnęliśmy ponad 96.000 osób korzystających z usług sportowych. Z naszej oferty korzystają przede wszystkim mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.
Zbigniew Pawłowicz swoimi marzeniami o Centrum Paraolimpijskim zaraził już innych. Oferta w naszym kraju dla zorganizowanych grup niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób poruszających się na wózkach, w tym sportowców jest niezwykle uboga. W naszym mieście są hotele, które mają 2, 3 lub 4 pokoje dla niepełnosprawnych, ale gdyby pojawiła się wycieczka, czy grupa w Bydgoszczy mielibyśmy ogromny problem z ich zakwaterowaniem.
Wczoraj dyrektor zaproponował budowę Centrum Paraolimpijskiego przedstawiając już jej wstępny projekt. Nowy hotel pomieściłby w pierwszym etapie 200 osób, a w drugim kolejne 200. Na każdym końcu budynku zlokalizowanych byłoby po 10 wind. Oprócz hotelu w skład Centrum Paraolimpijskiego wchodziłyby restauracja, odnowa biologiczna, sala konferencyjna i parking. Połączone byłoby one z Parkiem Aktywnej Rehabilitacji i Sportu podziemnym tunelem i pochylnią.
Obiekt będzie spełniał kryteria 5 gwiazdkowego hotelu.
- Kogo będzie na to stać - drążyli temat dziennikarze? Przecież osoby niepełnosprawne z reguły nie są majętne? - Budujemy obiekt na XXI wiek, w którym cena hotelu dla gościa zagranicznego może wynosić 150 - 200 euro - mówił dyrektor. - Nie znaczy to, że Polacy, czy sportowcy będą płacili takie stawki. To będzie hotel o takim standardzie, ale nie w pełnym luksusie. Najważniejsze dla mnie jest, aby osoba na wózku inwalidzkim mogła sobie w nim poradzić samodzielnie w hotelu, restauracji i na obiektach. Dla porównania doba w łóżku szpitalnym w Centrum Onkologii to koszt 480 złotych. Dziś mamy ogromny problem z zakwaterowaniem klientów korzystających z naszego szpitala.

Od pomysłu do otwarcia

Dyrektor przekonał już do swojego pomysłu prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który wczoraj przekazał pismo do wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie przekazania działki graniczącej z PARIS-em o wartości około 3 milionów złotych za 1 procent wartości (grunt należy do Skarbu Państwa). Wojewoda ma miesiąc na podjęcie decyzji. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy przez wojewodę do końca roku Zbigniew Pawłowicz przewiduje załatwić sprawy formalne z przejęciem gruntu, a następnie ogłosić jeszcze w listopadzie przetarg na projekt i uzyskać pozwolenia na budowę. - Jeśli wszystko zrealizujemy sprawnie roboty mogłyby się rozpocząć w maju przyszłego roku, a zakończyć do grudnia 2016 roku - mówił dyrektor.

Kto za to zapłaci?
- Województwo Kujawsko-Pomorskie ma do wydania z Unii Europejskiej 8 miliardów złotych. Projekt ten mieści się w strategii rozwoju województwa. Szczegółowe źródła finansowania przedstawimy wiosną 2015 roku.

Warto wiedzieć
W 2011 roku w Polsce mieszkało 38,5 mln osób, w tym 4.697.048 (12,2% całkowitej liczby ludności) stanowiły osoby niepełnosprawne.
Liczba osób w przedziale 15-40 lat poruszających się na wózkach inwalidzkich wynosiła 517.004.
Liczba osób niepełnosprawnych zamieszkałych w Kujawsko-Pomorskim - 264.360 osób, w tym osób poruszających się na wózkach w przedziale wiekowym od 15 do 40 roku życia - 79.458 osób.
- Kiedy budowaliśmy PARIS marzyło mi się osiągnięcie wykorzystania w ciągu roku obiektów na poziomie 100.000 osób rocznie. Tylko w pierwszych 9 miesiącach tego roku z naszych usług sportowych skorzystało ponad 96 tysięcy osób - mówił Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MalyO
Dlaczego ten kompleks hotelowy ma być nazwany "centrum paraolimpijskim" skoro nie ma tam obiektów sportowych? Sala gimnastyczna jest niepełnowymiarowa, basen nie ma wymiarów olimpijskich, jedynym plusem jest siłownia. To jakie dyscypliny mają być tam trenowane? Szachy? Z Parisa korzystają jedynie pacjenci przychodzący na rehabilitację, a nie sportowcy niepełnosprawni. Z tego co słyszałem sportowcy niepełnosprawni mają jezdzić tramwajami na Zawiszę (!!!). W takim razie pomysłodawca powinien przyznać,że zasłaniając się sportowcami niepełnosprawnymi chce zbudować bazę hotelową dla przyszłych pacjentów rehabilitacji, by organizować turnusy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski