Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o kwestie zaostrzenia lub zliberalizowania prawa aborcyjnego.
Jak wskazują wyniki sondażu 40 proc. ankietowanych dopuszcza aborcję w węższym zakresie, niż obecnie zezwala na to prawo.
36 proc. badanych dopuszcza przerywanie ciąży, jeżeli zachodzą okoliczności ustawowe.
Z kolei 23 proc. Polaków dopuszcza aborcję w szerszym zakresie niż ustawowy.
Wzrost poparcia dla kompromisu aborcyjnego
CBOS wskazuje, że w porównaniu do pomiarów sprzed czterech lat umocniło się poparcie dla kompromisu aborcyjnego, a także zwiększył się nieco odsetek opowiadających się za liberalizacją prawa.
Jednocześnie najmniejszy jest odsetek badanych, którzy – zgodnie z deklaracjami – sytuowaliby się wśród zwolenników zaostrzenia obowiązujących przepisów.
Młodzi coraz bardziej liberalni
Autorzy badania wskazują, że należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ewolucję poglądów ludzi młodych, jaka dokonała się w ciągu ostatnich czterech lat. W roku 2016 podejście młodych do prawnej regulacji przerywania ciąży było zbliżone do opinii ogółu badanych, a nawet wyróżniali się oni mniejszą aprobatą dla dopuszczalności aborcji. Obecnie są znacznie bardziej liberalni w tej sprawie niż starsi respondenci.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod:
– wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI),
– wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS,
– samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 5 do 15 listopada 2020 roku na próbie liczącej 1052 osoby (w tym: 43,0 proc. metodą CAPI, 42,4 proc. – CATI i 14,6 proc. – CAWI).
Wyrok TK ws. aborcji
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec października, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją. Oznacza to usunięcie z prawa polskiego przepisu, który na to pozwalał.
Aborcja pozostanie dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w przypadku, kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, czyli np. jest efektem gwałtu. Zgodnie z dzisiejszą decyzją TK, w przypadku zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie, jest sprzeczna z Konstytucją.
