https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie zaczęli pisać testamenty – wszystko przez Covid

Sławomir Bobbe
U wielu osób pandemia przyspieszyła podjęcie decyzji o sporządzeniu testamentu u notariusza.
U wielu osób pandemia przyspieszyła podjęcie decyzji o sporządzeniu testamentu u notariusza. Jacek Smarz
Pod koniec listopada odbył się w Bydgoszczy, jak i w wielu innych miastach w Polsce, Dzień Otwartego Wolontariatu. Do najczęściej poruszanych spraw należą właśnie te dotyczące testamentów.

Zobacz wideo: Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży.

- Na oficjalnie podsumowanie Krajowej Rady Notariatu jeszcze czekamy, ale faktycznie, kwestie testamentów i darowizn są najczęściej poruszanymi przez osoby przychodzące na Dzień Otwartego Notariatu – mówi notariusz Katarzyna Sosińska, koordynator akcji w Bydgoszczy.

Seniorzy piszą testamenty. Dołączają młodzi

Od wielu miesięcy spotykamy się z tym, że – zwłaszcza seniorzy – chcą pogłębić swoją wiedzę dotyczącą testamentów. Nie chodzi o to czy można sporządzić testament notarialnie czy odręcznie, bo ta wiedza jest już raczej powszechna, ale o to, jak sporządzić testamentu skutecznie. Seniorzy często dziwią się, że nie wszystko mogą wpisać do ręcznie sporządzanego testamentu. Tę wiedzę przekazujemy im między innymi w czasie wykładów na uniwersytetach trzeciego wieku, na których wykład miałam okazje prowadzić – mówi Katarzyna Sosińska.

To Cię może też zainteresować

- Zauważam, że bardzo wiele osób chce uporządkować sprawy spadkowe. Mimo pandemii i obaw z nią związanych do kancelarii trafiają także seniorzy, którzy chcą sporządzić testament - mówi notariusz Violetta Ratajczak z Bydgoszczy. - Coraz więcej osób nie poprzestaje na spisaniu testamentu odręcznie, chce sprawy załatwić notarialnie. Ten trend zauważalny jest od wielu miesięcy, ciągle większość osób dbających o testament stanowią seniorzy, jest jednak coraz więcej młodych ludzi – i akurat to nie ma to związku z pandemią.

Stawki za sporządzenie testamentu

Koszt sporządzenia testamentu u notariusza jest śmiesznie niski, gdy porównać go z wartością rzeczy czy nieruchomości, o których przekazaniu mówi. W dodatku stawki maksymalne określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, nie ma więc niebezpieczeństwa, że u jednego notariusza usługa ta będzie kosztować więcej niż u innego. I tak za zwykły testament notariusz policzy 50 złotych, a za jego odwołanie 30 złotych. Stawki rosną, gdy w testamencie znaleźć ma się zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie prawa do zachowku – wtedy koszt jego sporządzenia wyniesie maksymalnie 150 złotych. 200 złotych trzeba przygotować na sporządzenie testamentu z zapisami windykacyjnymi. Stawki mogą nieco wzrosnąć, gdy testament sporządzany jest poza godzinami pracy biura, w sytuacjach nadzwyczajnych, na przykład nocą. Do wszystkich kwot należy doliczyć koszty odpisów i podatek VAT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Po co testament, skoro "pokrzywdzona" rodzina będzie latami walczyć o zachowek? Wola zmarłego wcale nie jest święta i nie gwarantuje wiecznego odpoczynku.

Należy zmienić to archaiczne prawo ! SUBITO !

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski