Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie wychodzą dla klimatu. "Z katastrofą klimatyczną trzeba walczyć na poziomie miasta"

Dorota Witt
Dorota Witt
Protesty ekologiczne, w których udział biorą przede wszystkim (choć nie tylko!) młodzi ludzie odbywają siew  regionie od kilku lat. Na zapowiadanej manifestacji bydgoszczanie będą się domagali zaangażowania władz miasta w tworzenie rozwiązań na rzecz klimatu
Protesty ekologiczne, w których udział biorą przede wszystkim (choć nie tylko!) młodzi ludzie odbywają siew regionie od kilku lat. Na zapowiadanej manifestacji bydgoszczanie będą się domagali zaangażowania władz miasta w tworzenie rozwiązań na rzecz klimatu Grzegorz Olkowski
Żądają panelu obywatelskiego w kwestii kryzysu klimatycznego i działania na rzecz ochrony środowiska na poziomie miasta. Chcą poznać datę osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Bydgoszcz. Domagają się od włodarzy działania na rzecz klimatu ponad polityką. To główne postulaty, z którymi w miasto idzie grupa osób skupionych wokół inicjatywy Extinction Rebellion Bydgoszcz. Wykrzyczą je 25 września.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

  • 25 września odbywa się manifestacja na rzecz obrony klimatu: Wychodzimy dla klimatu w Bydgoszcz, zainicjowana przez grupę Extinction Rebellion Bydgoszcz.
  • O 13.30 manifestujący ruszą z Placu Wolności, przez Rondo Jagiellonów, Plac Kościeleckich na Stary Rynek.
  • Wcześniej, od godziny 10., w kawiarni Landschaft odbędzie się wykład o klimacie i o tym co, każdy może dla niego zrobić.

Dlaczego bydgoszczanie wychodzą dla klimatu?

Bydgoszczanie wychodzą na ulice

- Z jednej strony chcemy wykrzyczeć nasze postulaty, by zmotywować bydgoszczan do podjęcia działań na rzecz klimatu i pokazać, dla jak wielu z nas już dziś ten temat jest ważny, z drugiej - liczymy na konstruktywne rozmowy z władzami miasta i radnymi na temat tego, co na poziomie miasta możemy zrobić w sprawie kryzysu klimatycznego 0 mówi Maciej Kaczmarek z Extinction Rebellion Bydgoszcz.

Wśród postulatów grupy jest ten o założeniu w Bydgoszczy Klimatycznego Panelu Obywatelskiego.

- Podobne mogłyby powstać w innych miastach. Ich zadaniem byłoby rozstrzyganie konkretnych, istotnych kwestii związanych z ochroną klimatu na poziomie miast. Braliby w nich udział eksperci. Miałby to być organ w pełni demokratyczny - uczestnicy wybierani byliby losowo, na podstawie kryteriów demograficznych. Paneliści przez kilka dni analizowaliby konkretny problem i wypracowywali rozwiązania oraz planowali ich wdrażanie. Przed stworzeniem Klimatycznego panelu Obywatelskiego, warto byłoby zorganizować warsztat dla prezydenta i kluczowych osób w urzędzie. Po to, by przedstawić sposób działania paneli obywatelskich oraz możliwości ich zastosowania w kwestii ochrony klimatu.

Pomysłodawcy szacują koszt organizacji jednego panelu obywatelskiego, w którym udział wzięłoby ok. 70 osób na 150–200 tys. zł.
Szczegóły tutaj.

Palące problemy w Bydgoszczy: Zachem, spalarnia, przebieg trasy S10

- Mamy nadzieję, że w Bydgoszczy będzie przestrzeń na organizację takiego panelu. Chcemy porozmawiać na argumenty z prezydentem miasta, przedstawić swoje racje radzie miasta - deklaruje Maciej Kaczmarek. - Konieczna jest rzeczowa dyskusja o konkretach, a mamy w Bydgoszczy kilka palących problemów ekologicznych: sprawa zanieczyszczenia i procesu oczyszczania terenów po Zachemie; pomysł budowy kolejnej spalarni odpadów, na co nie godzą się mieszkańcy (to byłoby zresztą kuriozum - budować spalarnie przy obecnym stanie wiedzy na temat katastrofy klimatycznej i w kontekście pilnej potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez radykalne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery); czy wreszcie: forsowany przez decydentów przebieg trasy S10, który dopuszcza degradację źródlisk, a przecież to wpłynie bezpośrednio na nas, bo to zagrożenie dla zasobów wodnych i zagrożenie dla bioróżnorodności. Tym bardziej to frustrujące, że inne trasy, mniej ingerujące w środowisko naturalne, są możliwe.

Co na to władze miasta? Za wcześnie na konkretne deklaracje, ale...

- Jako miasto jesteśmy otwarci na dialog w sprawach klimatu - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka ratusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo