Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie dbają o bezpieczeństwo. W 2023 roku zgłosili blisko 4 tysiące niepokojących sytuacji

MaG
Działająca od 5 października 2016 roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to narzędzie, z którego mogą korzystać mieszkańcy naszego miasta i powiatu, by zgłosić uciążliwe, według nich, społecznie problemy. Zostały one skatalogowane w 27 kategoriach.
Działająca od 5 października 2016 roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to narzędzie, z którego mogą korzystać mieszkańcy naszego miasta i powiatu, by zgłosić uciążliwe, według nich, społecznie problemy. Zostały one skatalogowane w 27 kategoriach. Arkadiusz Wojtasiewicz
Od siedmiu lat mieszkańcy Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zgłaszają przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego. Od początku 2023 roku wpłynęło zawiadomienie o 3931 różnego rodzaju sytuacjach, które ich zaniepokoiły.

Wszystkie zgłoszenia są na bieżąco weryfikowane przez policjantów.

Działająca od 5 października 2016 roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to narzędzie, z którego mogą korzystać mieszkańcy naszego miasta i powiatu, by zgłosić uciążliwe, według nich, społecznie problemy. Zostały one skatalogowane w 27 kategoriach. Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł się nią posłużyć każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w danej okolicy. Jednocześnie zaznaczyć należy, że nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, gdyż w tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Zgłaszane przez stronę informacje podlegają weryfikacji, którą prowadzą policjanci.

Jak wynika z analizy działania mapy, najczęściej zgłaszane (w okresie 01.01-31.12.2023 roku) bydgoskim policjantom problemy dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości (1162), nieprawidłowego parkowania (1118), niewłaściwej infrastruktury drogowej (425) czy spożywania alkoholu w miejscu objętym zakazem (450). Łącznie we wszystkich kategoriach, od początku roku policjanci odnotowani 3 931 zgłoszeń. Wspomniane kategorie niemal niezmiennie są najczęściej występującymi od początku funkcjonowania tego narzędzia.

- To jednak nie jedyne aspekty zgłoszeń. Część z nich dotyczy obszarów tematycznych, których rozwiązanie leży również w gestii innych podmiotów. Przykładem mogą być te dotyczące złego oznakowania drogi. Po potwierdzeniu takiego stanu, mundurowi przekazują informację na ten temat do zarządcy drogi i to on jest uprawniony przez ustawodawcę do zmiany oznakowania – pisze na swojej stronie internetowej Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy.

Policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczania na niej swoich spostrzeżeń. Do zgłoszeń można dodać opis, a nawet zdjęcie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera