W ciągu pierwszego półrocza 2016 roku rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej, prowadzonej przez Oddział ZUS w Bydgoszczy, ukończyło 625 osób. Największą grupę rehabilitowanych stanowiły osoby ze schorzeniami narządu ruchu (486 osób). Drugą pod względem liczebności grupą poddanych rehabilitacji były osoby ze schorzeniami układu krążenia (73 osoby). Z rehabilitacji leczniczej skorzystało także 41 osób ze schorzeniami psychosomatycznymi i 9 ze schorzeniami układu oddechowego oraz 8 ze schorzeniami onkologicznymi po operacjach gruczołu piersiowego, a także 8 ze schorzeniami narządu głosu.
Program jest skierowany do osób ubezpieczonych, zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. - Alina Szałkowska
- ZUS realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej - wyjaśnia Alina Szałkowska, rzecznik bydgoskiego oddziału ZUS. - Jest on skierowany do osób ubezpieczonych, zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy oraz osób pobierających zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnienia albo rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, które rokują odzyskanie zdolności do pracy po zakończeniu rehabilitacji.
ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym osoby, u których stwierdzono schorzenia: narząd ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, narządów głosu, psychosomatyczne, onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.
Turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni. Może być przedłużony przez ordynatora ośrodka. Na skierowanie czeka się 4-5 miesięcy.
Pełny koszt rehabilitacji (leczenia, zakwaterowania i żywienia) pokrywa ZUS. ZUS refunduje również koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem - do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.
Liczba schorzeń uprawniających do rehabilitacji jest optymalna?