
W okresie międzywojennym uporządkowano i systematycznie rozwijano szkolnictwo lotnicze, szczególnie w dęblińskiej „szkole Orląt”. II wojna światowa dowiodła jak dobrze wyszkoleni byli polscy piloci. Swój kunszt lotniczy i wielkie bohaterstwo wykazali w wojnie obronnej 1939 roku, w bitwie o Francję, Anglię, nad oceanem Atlantyckim, w czasie wyzwalania Polski przez 1. i 2. Armię Wojska Polskiego.

Od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r. lotnictwo polskie na wszystkich frontach II wojny światowej wykonało ok. 110 tysięcy lotów bojowych. Zniszczyło w powietrzu i na ziemi tysiąc samolotów i 190 latających bomb V-1 oraz zrzuciło ponad 15 tysięcy bomb na wojska i obiekty nieprzyjaciela.

Z początkiem lat pięćdziesiątych rozpoczęto przezbrajanie lotnictwa polskiego w samoloty naddźwiękowe, które zapoczątkowały w jego historii nowy okres. Lotnisko w Bydgoszczy do przyjęcia samolotów odrzutowych przygotowane zastało w 1952 roku. A do 1991 roku stacjonował na nim nieprzerwanie „3 Pomorski Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego”.

W Bydgoszczy polskie tradycje lotnicze sięgają 1920 roku, kiedy na bydgoskie lotnisko przebazowano 10 eskadrę wywiadowczą oraz 15 eskadrę myśliwską z Poznania, które wkrótce wzięły udział w wojnie polsko-bolszewickiej.