- Będzie można na niej zobaczyć prawie 800 kaktusów, w tym okazy, które mają nawet po dwa metry - mówi Jerzy Balicki, od 35 lat przewodniczący bydgoskiego klubu.
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi dziś o godz. 11 w klubie „Arka” Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Konopnickiej 24a.
Na wystawie pokażemy też kaktusy szczepione, sprowadzone z Chin. Mają naprawdę niespotykane kształty. - Jerzy Balicki
- Przygotowaliśmy najbardziej popularne gatunki tych egzotycznych roślin, ale też te mniej znane. W naszej kolekcji mamy bowiem kaktusy szczepione, które sprowadziliśmy z Chin. Mają naprawdę niespotykane kształty. To trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy - zachęca Jerzy Balicki. - Podczas wystawy chętni uzyskają także porady na temat pielęgnacji i uprawy tych niesamowitych roślin.
Imponująca kolekcja
Bydgoski Klub Miłośników Kaktusów jest najstarszym w Polsce klubem kaktusowym. Powstał 1 czerwca 1961 roku, a jego założycielem był Kazimierz Rafiński, artysta plastyk, który przewodniczył klubowi siedem lat. Dziś klub może pochwalić się wieloma sukcesami.
- Nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Ogrodzie Botanicznym w Myślęcinku. Mamy tam poletka około 1000 kaktusów mrozoodpornych, a około 2000 sztuk znajduje się w szklarniach - mówi Jerzy Balicki. - Bydgoskie uczelnie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, także udzielają nam wsparcia. W Ogrodzie Botanicznym UKW przy placu Weyssenhoffa jest około 700 kaktusów mrozodpornych z rodzaju Opuntia. Tę kolekcję przekazaliśmy nieodpłatnie.
Od ponad pięciu dekad bydgoscy miłośnicy kaktusów działają bardzo prężnie. - Tylko w ubiegłym roku zorganizowaliśmy prawie 100 wycieczek dla uczniów, emerytów i rencistów, ale też studentów, m.in., z Warszawy i Torunia - wylicza Jerzy Balicki. - Kaktusy stały się też tematem prac dyplomowych, które napisało trzech studentów UTP. Z kolei dwoje absolwentów liceum plastycznego przygotowało w ramach swoich dyplomów prace malarskie. Prowadzimy też kronikę, bogato okraszoną zdjęciami. Zapełniliśmy już sześć obszernych ksiąg, w których udokumentowaliśmy historię naszego klubu. Możemy też poszczycić się największą w Polsce kolekcję książek o tematyce kaktusowej. W naszej bibliotece znajduje się aż 400 egzemplarzy książek i czasopism z całego świata. Chcemy iść z duchem czasu i założyliśmy też diatekę nośników cyfrowych o kaktusach. Znajduje się w niej już blisko 50 płyt CD. Udostępniamy ją miłośnikom roślin. Ponadto w sprzedaży mamy broszurki na temat kaktusów, ziemię, a także doniczki do hodowli tych roślin.
Godzinami o kaktusach
Członkowie klubu utrzymują wciąż ożywione kontakty z innymi hobbystami z kraju i zagranicy.
- Jeździmy na Słowację, do Czech, Belgii i Holandii, aby wymieniać się swoimi doświadczeniami - podkreśla Jerzy Balicki. - Kaktusy to pasjonujące rośliny. Prawdę mówiąc, mógłbym opowiadać o nich godzinami.
Jednym z najstarszych członków klubu, który może poszczycić się aż 53-letnim stażem, jest inż. Piotr Licznerski, właściciel aż trzech tuneli z kaktusami. Do wyróżniających się działaczy, którzy o kaktusach wiedzą wszystko, należą też Teodor Wojtysiak i, oczywiście, Jerzy Balicki.
Wystawa kaktusów będzie czynna od piątku do niedzieli w godzinach 10-17.