Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

Od środy 9 listopada miasto rozpoczęło przyjmowanie wniosków o preferencyjny zakup węgla. Włączenie się w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla umożliwia Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 2 listopada. Przepisy weszły w życie dzień później.
Węgiel będzie można zakupić w cenie 2 tys. zł za tonę. Limit na jedno gospodarstwo domowe wynosi 1,5 tony do 31 grudnia 2022 roku i kolejne 1,5 tony od 1 stycznia. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły zakupić od gmin osoby uprawnione do uzyskania dodatku węglowego. Już od kilku dni pracownicy składów mają problem z rozgrzanymi liniami telefonicznymi – klienci dopytują o tańszy opał.
Przyjmowanie wniosków w urzędzie trwa, a kiedy rozpocznie się sprzedaż? – Jak miasto otrzyma węgiel od rządu. Stosowne zamówienie zostało przez miasto złożone 4 listopada – poinformowała Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy. Do południa w czwartek 10 listopada miasto nie otrzymało odpowiedzi w tej sprawie.
Wniosek dotyczące zakupu można złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub osobiście w sześciu wskazanych przez ratusz lokalizacjach:
- Wydziale Świadczeń Rodzinnych UMB – ul. Wojska Polskiego 65 – w godzinach pracy UMB
- Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Bydgoszczy – ul. Jezuicka 1 – w godzinach pracy UMB
- Punkcie Obsługi Mieszkańców w CH Zielone Arkady – ul. Wojska Polskiego 1 – od poniedziałku do soboty w godz. 11-19 (od czwartku, 10.11)
- Biurze Meldunkowym nr 4 – ul. ppor. E. Gierczak 6 – w godzinach pracy UMB
- Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej – ul. Ogrodowa 9 – poniedziałek, środa, czwartek 7:30-15:30, wtorek 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30
- Dziale Pomocy Środowiskowej MOPS – ul. Czerkaska 22 – poniedziałek, środa, czwartek 7:30-15:30, wtorek 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30.
Choć zainteresowanie tematem jest duże, na razie trudno oszacować, ile gospodarstw domowych złoży wniosek w sprawie zakupu węgla. – Miasto zamówiło 3,2 tys. ton węgla. Sugestia Ministerstwa Aktywów Państwowych jest taka, by raczej „domawiać” niż zamawiać na zapas – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” Marta Stachowiak.
Na razie nie są znane szczegóły dotyczące tego, jak będzie przebiegała dalsza procedura zakupu. – Prowadzimy zaawansowane rozmowy z wyspecjalizowanymi podmiotami, które mogą podjąć się sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach – dodaje rzeczniczka. Nie wiadomo jeszcze także z jakiego kraju będzie pochodził opał – nie jest to zależne od miasta. Węgiel do Polski sprowadzany jest m.in. z Kazachstanu, RPA, Australii, Mozambiku i Kolumbii.
Jak pisaliśmy kilka dni temu, prawdopodobnie wydawaniem węgla zajmowały się będą cztery składy opału z Bydgoszczy, w tym przy ul. Przemysłowej i Grunwaldzkiej. Gdy mieszkaniec dokona zakupu w urzędzie i otrzyma stosowne zaświadczenie, będzie mógł zgłosić się z nim do punktu, gdzie odbierze towar. Kolejne rozmowy z podmiotami zaplanowane są po 13 listopada.