Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz powinna być siedzibą Izby Administracji Skarbowej, ale Toruń jest na nie [ZNOWU KRYZYS]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Obecność Izby Celnej to argument w staraniach Torunia o siedzibę IAS
Obecność Izby Celnej to argument w staraniach Torunia o siedzibę IAS Grzegorz Olkowski
Nie trzeba było czekać, by toruński samorząd wyraził chęć utworzenia Izby Administracji Skarbowej. Wcześniej podobny zamiar wyraził prezydent Bydgoszczy, szykuje się więc w regionie kolejny kryzys.

[break]
Przypomnijmy, rząd szykuje reformę służb skarbowych i celnych, która zakończyć ma się m.in. utworzeniem wspólnej administracji i powstaniem Izby Administracji Skarbowej. Ma ona łączyć zadania z zakresu wymiaru i poboru podatków i ceł, jak również ścigania przestępstw oraz wykroczeń skarbowych. Problem polega na tym, że Izba Skarbowa i Urząd Kontroli Skarbowej mieszczą się w Bydgoszczy, a Izba Celna - w Toruniu.

Tydzień temu list do ministra finansów, Pawła Szałamachy, z szeregiem argumentów, uzasadniających utworzenie siedziby IAS w Bydgoszczy, wysłał prezydent Rafał Bruski.

- Izba Skarbowa w Bydgoszczy zapewnia wpływ danin stanowiących dochody budżetu państwa na poziomie 6 mld zł rocznie, z czego połowę stanowią należności naczelników bydgoskich urzędów skarbowych. Według danych GUS, w województwie kujawsko-pomorskim znajdują się ogółem 186.954 prywatne podmioty gospodarcze, z czego w miastach na prawach powiatu w naszym województwie: w Bydgoszczy 41.763 podmioty, w Toruniu 25.330, we Włocławku 11.304, a w Grudziądzu 7846. (...) Argumentem przemawiającym za umiejscowieniem przyszłej siedziby Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy dla obszaru województwa kujawsko-pomorskiego jest siedziba Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zlokalizowany jest w Bydgoszczy. WSA w Bydgoszczy wydaje rocznie kilka tysięcy orzeczeń w sprawach dotyczących decyzji zarówno skarbowych, jak i celnych - uzasadnia prezydent.

Bo mamy UMK i autostradę

We wtorek swoje argumenty przesłał premier Beacie Szydło prezydent Torunia, Michał Zaleski. Warto zauważyć jednak, że zabieganie przez Toruń o siedzibę Izby Administracji Skarbowej jest zaprzeczeniem porozumienia, które leżało u podstaw tworzenia naszego województwa. Ustalono wtedy, że służby podległe wojewodzie i władzy centralnej będą lokowane w Bydgoszczy - tam, gdzie znajduje się siedziba wojewody, a instytucje podległe samorządowi będą tworzone w Toruniu. Tradycyjnie w toruńskiej argumentacji pojawia się UMK, którego obecność jest zawsze dobrym powodem do umiejscowienia w Toruniu wszelkich instytucji i obiektów. Kolejnym jest... autostrada i świetne połączenie z Włocławkiem i Grudziądzem oraz bycie samorządową stolicą województwa.

- Toruń jest stolicą samorządową województwa kujawsko-pomorskiego. W naszym mieście działa od lat Izba Celna - instytucja o charakterze regionalnym. Centralne położenie Torunia w regionie zapewnia sprawną i optymalną komunikację z wszystkimi gminami i instytucjami województwa, a przebiegająca przez nasze miasto autostrada A1 pozwala na dogodną komunikację Torunia z dużymi miastami regionu: Włocławkiem i Grudziądzem. Toruń jest również najprężniej rozwijającym się miastem woj. kujawsko-pomorskiego, absorbującym dynamicznie fundusze unijne i krajowe, będącym dla administracji rządowej sprawdzonym partnerem. Nasze miasto zapewnia także kompetentne zasoby ludzkie w sferze administracyjnej i finansowej, dzięki akademickiemu zapleczu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - pisze prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zachwalanie potencjału

Bydgoszcz chwali się posiadaniem Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń, centralnego organu (dla wszystkich urzędów w Polsce), realizującego zadania w zakresie przekazywania dochodów do budżetu państwa i dystrybucji dochodów podatkowych do budżetów gmin. W ramach Izby Skarbowej w Bydgoszczy funkcjonuje również wyspecjalizowana i jedyna w kraju komórka organizacyjna, kontrolująca handel internetowy.

Prezydent Torunia podkreśla, że „w Toruniu już obecnie znajduje się najlepsza infrastruktura w województwie na potrzeby przyszłej IAS. Jej wartość wg stanu na 31 grudnia 2015 r., wynosi łącznie 31,9 mln złotych. Nie bez znaczenia dla sprawnego funkcjonowania instytucji jest także fakt, że przyszła siedziba IAS zlokalizowana byłaby praktycznie w jednym miejscu. Co istotne - przy Izbie Celnej w Toruniu funkcjonuje Zespół Wsparcia Testowania Systemu Informacyjnego Służby Celnej (TestReg), który realizuje zadania w zakresie testowania między innymi systemów wspierających proces poboru danin publicznych przez całą Służbę Celną. Stąd w IC w Toruniu są obecnie najlepsze warunki w Służbie Celnej do przeprowadzania różnego rodzaju testów w środowisku IT”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera