Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

W obliczu trudnej sytuacji materialnej, czy zdrowotnej (fizycznej i psychicznej), pierwszym punktem powinna być rozmowa z bliskimi. Rodzina i zaufane osoby bardzo często potrafią wykazać się wyrozumiałością i pomocną dłonią. Jednak, gdy nie można liczyć na ten rodzaj pomocy, warto szukać zrozumienia wśród specjalistów, stowarzyszeń i w Internecie.
Rzecz jasna, konieczność zgłoszenia się po pomoc jest zależna od potrzeb. Po sprawy związane z lekarstwami i ogólnie rozumianym zdrowiem, warto wybrać się do szpitala lub apteki. Obecnie bardzo dużą grupę leków stanowią „zamienniki”, które nie odbiegają znacząco od znanych produktów, ale w cenie różnica może być znacząca. W leczeniu również pomogą podstawowe badania przeprowadzane w oddziałach ratunkowych.
Zgłoszenie się do specjalistów (lekarzy, prawników i banków) potrafi być kosztowne. Jednak osoby w potrzebie mają inne wyjście. Jest możliwość skorzystania z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Swoim zakresem wybiega poza bezpłatne wsparcie prawne, ponieważ dotyczy również życia codziennego. Punkty znajdują się w każdym powiecie. Doradca obywatelski pomaga w samodzielnym rozwiązywaniu problemów, a nawet sporządza plan działania wyjścia z trudnej sytuacji życiowej. W Bydgoszczy funkcjonuje 15 placówek, w zależności od zakresu pomocy. Zapisy na konsultacje są prowadzone:
- pod numerem telefonu: 52 58 58 822
- poniedziałek, środa i czwartek 9:00 – 14:30
- wtorek 9:00 – 16:00
- piątek 9:00 – 12:30
elektronicznie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
mailowo [email protected], wskazując w wiadomości formę kontaktu
Na dworcach i w gazetach można znaleźć spisy ważnych telefonów i adresów. Zaczynając od szpitali i aptek, poprzez schroniska dla zwierząt i poradnie, a kończąc na zakładach pogrzebowych. Wykaz najpotrzebniejszych kontaktów w chwili kryzysu czy wyższej konieczności jest bardzo istotny. Z myślą o osobach starszych działają również Dzienne Domu Pobytu. Na szczególną uwagę zasługują jadłodajnie, schroniska i noclegownie, które oferują pomoc osobom żyjącym na skraju ubóstwa i bezdomnym. Wsparcie dla najbardziej potrzebujących oferują również:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
- Ks. Stanisława Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz
- tel. 52 58 35 417
- poniedziałek, środa i czwartek 7:30 – 15:30
- wtorek 7:30 – 16:00
- piątek 7:30 – 15:00
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej:
- Ogrodowa 9, 85-039 Bydgoszcz
- tel. 52 325 44 10
- poniedziałek – czwartek 7:30 – 15:30
- piątek 7:30 – 13:30
O pomoc materialną można zwrócić się w Internecie. Coraz bardziej popularne są akcje charytatywne, na przykład na kosztowne leczenie (ostatnio pisaliśmy o zbiórce dla Mikołaja). Jednak warto zaznaczyć i uczulić, że łatwo można zostać oszukanym. W ogromnej ilości akcji nie jest trudno znaleźć fałszywą i niezweryfikowaną. Proces sprawdzania wiarygodności może być różny. Niektóre serwisy posiadają 3–etapową drogę weryfikacji, jednak to wszystko dla bezpieczeństwa podopiecznych i środków wpłacanych na konkretny cel.
Fundacje i stowarzyszenia również często organizują akcje pomocowe. W okresie świątecznym można spotkać się z przekazywaniem posiłków osobom bezdomnym i wspierają potrzebujących. Tego typu grupy społeczne formują się przy Środowiskowych Domach Samopomocy, Domach Pomocy Społecznej, parafiach i Warsztatach Terapii Zajęciowej. Wykaz placówek pomocowych znajduje się na stronie Policji.