Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Od 1 kwietnia nowe godziny otwarcia sklepów [kalendarium bydgoskie, 1 kwietnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 1 kwietnia.

1678: w kolegium jezuickim (obecnie budynek ratusza) przy ul. Jezuickiej w Bydgoszczy został zaprezentowany „Dialog na Wielki Piątek”. Było to pierwsze publiczne przedstawienie teatralne w mieście.

1808: nastąpiło ostateczne ukształtowanie się terytorium zajmowanego przez nowo powstały departament bydgoski, obejmującego obszar 10 powiatów. Stan ten utrzymał się aż do połowy 1815 roku.

1849: Pruska Królewska Komisja Kolei Wschodnich przekształciła się w Dyrekcję Kolei Wschodnich i przeniosła się z Trzcianki do Bydgoszczy, zajmując na swoją siedzibę lokale w domach przy Nowym Rynku nr 8 i 9.

186: zarząd Bydgoszczy powołał do życia Miejski Zarząd Oczyszczania Ulic, Placów i Latryn.

1884:Otton Pfefferkorn uruchomił przy ul. Toruńskiej zakład produkcji mebli wyściełanych, zalążek przyszłych Bydgoskich Fabryk Mebli.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

1902: ukazał się pierwszy numer „Dziennika Bydgoskiego” redagowany przez Stanisława Tomaszewskiego jako mutacja bydgoska „Gońca Wielkopolskiego”. Pismo, wychodzące nieregularnie, przestało ukazywać się w styczniu 1905 roku.

1905: w ogrodzie Patzera działacze Ostmarkverein rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na budowę w Bydgoszczy monumentalnej wieży Bismarcka. Budowlę ustawiono na Wzgórzu Wolności w 1913 roku.

1909: w „kinematografie” Wacława Szkaradkiewicza przy ul. Gdańskiej 152, otwartym w październiku roku poprzedniego, odbyła się pierwsza w Bydgoszczy projekcja filmu fabularnego. Był to francuski obraz „Zabójstwo księcia Gwizjusza” w reżyserii Andre Calmettesa i Charlesa Le Bargy'ego.

1914: otwarte zostało zbudowane z inicjatywy handlarza mydła Mixa, zaprojektowane przez architekta Weinerdta, największe w mieście kino „Palast” (na 764 miejsca), od 1945 roku noszące nazwę „Pomorzanin”, czynne aż do początku XXI w. Pierwszym wyświetlanym filmem był dramat „Dziecko marynarza”.

1915: rozpoczęła się żegluga na nowym odcinku Kanału Bydgoskiego długości 1630 m z dwoma śluzami Czyżkówko i Okole, budowanym od 1910 roku. Kanał tym samym został przystosowany do ruchu barek o zanurzeniu 1,4 m.

1920: włączono w granice administracyjne Bydgoszczy 18 gmin podmiejskich. Obszar miasta został powiększony do 6532,7 ha.

Taką Bydgoszcz podziwiać można tylko na starych widokówkach. Prezentujemy kartki pocztowe z końca ubiegłego wieku oraz te troszkę młodsze, kolportowane do 1945 roku. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz...Zobaczcie stare pocztówki z Bydgoszczy >>>

Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]

1924: powstał Klub Sportowy „Astoria” Bydgoszcz.

1938: Bydgoszcz została włączona do powiększonego województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu.

1950: w Pomorskim Domu Sztuki wystąpił z recitalem piosenkarskim Mieczysław Fogg. Towarzyszył mu znany satyryk Józef Prutkowski.

1970: w Santa Rosa de Calamuchita (Argentyna) jako Carlos Luedke umarł Ludolf von Alvensleben, adiutant Himmlera, dowódca Selbstschutzu na Pomorzu, odpowiedzialny za masowe mordy we wrześniu i październiku 1939 roku (w tym w Dolinie Śmierci w Fordonie), ukrywający się w Ameryce Południowej od 1945 roku. Skazany był zaocznie przez polski sąd na karę śmierci za zabójstwo ponad 4 tys. osób. Miał 69 lat.

1973: tytułem eksperymentu na życzenie pracujących wprowadzono w Bydgoszczy nowe godziny otwarcia sklepów: większość przemysłowych czynna była w godz. 11 – 19, a niektóre sklepy mięsne w godz. 10.30 – 18. Pomysł funkcjonował tylko przez rok.

Tak prezentowała się Bydgoszcz przed nadejściem 1939 roku. Wiele miejsc i budynków nie przetrwało próby czasu i możemy je tylko oglądać na zdjęciach. Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy...>>>Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego: www.nac.gov.pl

Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem wojny [zdjęcia]

1981: rozpoczęła się w Bydgoszczy powszechna sprzedaż kartkowa mięsa i wędlin. Po raz pierwszy od wielu miesięcy w sklepach nie było tłoku. Większość bydgoszczan tego dnia udała się do wybranych placówek, aby zarejestrować w nich swoje karty zaopatrzenia.

1992: miało miejsce otwarcie pierwszego w Bydgoszczy czterogwiazdkowego hotelu „City” przy ul. 3 Maja, zbudowanego w ciągu roku i trzech miesięcy przez polsko-austriacką spółkę „Auspol”.

1993: w samo południe rozpoczęła działalność Kawiarnia Artystyczna „Węgliszek” na rogu ul. Batorego i Starego Rynku. Przetrwała ponad dwie dekady.

1993: wprowadzono w Bydgoszczy nowy system płatnego niestrzeżonego parkowania pojazdów. Objął on ścisłe centrum miasta, opłaty pobierane były przez zatrudnionych przez Urząd Miasta specjalnych poborców.

2008: z portu lotniczego w Bydgoszczy przewoźnik Ryanair uruchomił dwa razy dziennie połączenie do Londynu i z powrotem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera