Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, jednak Bydgoszcz powróciła do granic Rzeczypospolitej dopiero na mocy traktatu wersalskiego 20 stycznia 1920 roku. Na wydawanym właśnie znaczku Poczty Polskiej w cyklu prezentującym polskie miasta, przedstawiono pomnik króla Kazimierza Wielkiego, który w roku 1346 nadał Bydgoszczy prawa miejskie oraz budynek Poczty Polskiej, który jest jedną z architektonicznych wizytówek miasta. XIX-wieczny, neogotycki zespół budynków został pokazany od strony rzeki Brdy.
- Znaczek został wydany w setna rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Wcześniej Bydgoszcz pojawiła się na znaczku w 1946 roku z okazji 600-lecia nadania jej praw miejskich - wyjaśnia Karol Górski, dyrektor Regionu Sieci Bydgoszcz w Poczcie Polskiej.
Bydgoszcz w gronie innych miast
W ten sposób Bydgoszcz wpisała się w bardzo ciekawą serię obiegową „Miasta polskie”. Poczta Polska zaprezentowała już Gniezno, Kraków, Warszawę, Kalisz, Płock, Toruń, Pułtusk (na kopercie z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej), Kazimierz Dolny, Sandomierz, Gdańsk, Łódź (z przywieszką Priorytet), Poznań, Przemyśl, Szczecin, Sopot, Sieradz, Katowice, Częstochowę, Gorzów Wlkp., Chorzów, Racibórz, Jelenią Górę, Nowy Sącz, Żywiec, Białystok i Leszno.
Trzy miasta prezydenckie województwa kujawsko-pomorskiego
- Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zaprezentować kolejne miasta prezydenckie województwa kujawsko-pomorskiego. Włocławek, Grudziądz i Inowrocław nigdy nie widniały na znaczkach – mówi Karol Górski. - Włocławek miał wprawdzie znaczek wydany w 1982 roku ale był on związany ze stuleciem włocławskiego fajansu.
Znaczek, na którym jest Bydgoszcz zaprojektował Waldemar Kawiński. Został on wydrukowany w nakładzie 1 miliona egzemplarzy. Znaczek można kupić w każdej placówce Poczty Polskiej na terenie całego kraju.
