
Zobaczcie, jak się nasza Bydgoszcz zmienia [zdjęcia]
Z pozoru dobrze znajomy, a jednak... Tak, decydują drobiazgi i otoczenie. Musi minąć spora chwila, zanim dzisiejszy czytelnik skojarzy widoczny na archiwalnej fotografii budynek z siedzibą Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ul. Bernardyńskiej.
Do 1918 roku w budynku mieściło się niemieckie ewangelickie seminarium nauczycielskie, przed którym, na miejscu obecnego Grobu Powstańca Wielkopolskiego, stał pomnik poświęcony Niemcom, którzy polegli w wojnie 1871 roku.

Zobaczcie, jak się nasza Bydgoszcz zmienia [zdjęcia]
Zdjęcie archiwalne wykonane zostało dokładnie w 1915 roku.
Pochodzi z atelier Nawrotzkiego i Wehrama i przedstawia, jak to napisano „Wilhelmsbruecke” na „Wilhelmsstrasse”, czyli miejsce, gdzie wznoszą się dzisiejsze, zupełnie innej konstrukcji Mosty „Solidarności” w ciągu ulicy Focha. Stare zdjęcie musiało zostać wykonane z okolic obecnej mariny, po lewej wznosi się wysoki nasyp dzisiejszej ul. Tamka.

Zobaczcie, jak się nasza Bydgoszcz zmienia [zdjęcia]
Stare zdjęcie musiało zostać wykonane z okolic obecnej mariny, po lewej wznosi się wysoki nasyp dzisiejszej ul. Tamka.
![Zobaczcie, jak się nasza Bydgoszcz zmienia [zdjęcia]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/d4/91/5adf33a4b1515_o_xlarge.jpg)
Zobaczcie, jak się nasza Bydgoszcz zmienia [zdjęcia]
Zapewne znakomita większość bydgoszczan kojarzy przedstawiony archiwalnym rysunku budynek jako ruinę, wchodzącą w ciąg zabudowy tzw. Wenecji bydgoskiej.
Dawna pralnia i farbiarnia Wilhelma Koppa funkcjonowała w latach 1903-1945 jako rodzinne przedsiębiorstwo. Potem budynek przejął na prawie pół wieku „Pralchem”. Od lat 90. ubiegłego wieku zakład jest nieczynny. Niebawem w tym miejscu ma powstać hotel.