Siedziba Modusu znajduje się obecnie w samym centrum Bydgoszczy, przy ul. Świętej Trójcy 2. Prowadzenie działalności w tej lokalizacji przysparza wielu problemów, dlatego władze przedsiębiorstwa podjęły decyzje o przeprowadzce.
- To stary i niefunkcjonalny budynek. Nie jest przystosowany do potrzeb produkcyjnych. Naszym problemem jest fakt, że produkcja odbywa się na kilku piętrach. Dużo wygodniej i efektywniej byłoby, gdyby odbywała się w jednej dużej hali. Stąd decyzja o budowie nowej siedziby i hali produkcyjnej - wyjaśnia Krzysztof Ruszkowski z działu marketingu firmy Modus.
Ucieczka z centrum
Znana firma odzieżowa przeniesie się do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Nowa siedziba ma powstać na działce zlokalizowanej przy ul. Rolbieskiego, która liczy 10 tysięcy metrów kwadratowych. Spółka nabyła ją w 2014 roku. Teraz inwestor ma już gotowy projekt budynku. Klimatyzowany obiekt o powierzchni ponad 3000 mkw. będzie wyposażony w dwie sale konferencyjne, nowoczesne pomieszczenia biurowe, duży parking oraz specjalistyczne rampy przeładunkowe.
Nasza obecna siedziba znajduje się w starym i niefunkcjonalnym budynku. Stąd decyzja o przeprowadzce. - Krzysztof Ruszkowski
Budynek będzie w pełni dopasowany do potrzeb firmy. - Złożyliśmy już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę do Wydziału Administracji Budowlanej Urzędu Miasta. Budowa rozpocznie się albo pod koniec tego roku, albo na początku następnego. Przewidujemy, że potrwa około półtora roku - mówi Krzysztof Ruszkowski o planach inwestycyjnych Modusu.
Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, firma przeniesie się na obrzeża miasta w 2018 roku.
Eksportują na cały świat
Choć Modus produkuje ok. 60 tys. par spodni i 50 tys. marynarek rocznie, to trudno znaleźć wyroby firmy w sklepach czy galeriach handlowych. Firma wyspecjalizowała się bowiem w produkcji odzieży mundurowej, służbowej, biznesowej i korporacyjnej. Swoje wyroby dostarcza dla 100 instytucji w Polsce i eksportuje do ponad 15 państw na całym świecie.
- Ubieramy polskich żołnierzy, policjantów, strażaków, leśników, strażników miejskich, a także Służbę Więzienną i Straż Graniczną - wymienia klientów Krzysztof Ruszkowski. - Eksportujemy swoje produkty do Francji, Holandii, Szwecji, Danii, a także do krajów afrykańskich, m.in. Konga i Liberii. Ubieramy także personel linii lotniczych Wizz-Air. Obecnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi przewoźnikami - dodaje.
Mundury produkowane w Bydgoszczy można było podziwiać m.in. na... ceremonii zamknięcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Francuscy strażacy z orkiestry dętej zaprezentowali się na Stade de France w galowych strojach uszytych przez Modus.
Ostatnie lata są dla bydgoskiej firmy wyjątkowo dobre. W zestawieniu najlepiej rozwijających się firm w regionie przygotowanym przez Forbesa Modus zajął 27 miejsce i został zaliczony do grona „Diamentów Forbesa”. Firma przynosi zyski. W 2014 Modus zarobił na czysto ponad 2,5 miliona złotych.
Zaczęli szyć po wojnie
Zakłady Przemysłu Odzieżowego Modus rozpoczęły działalność w Bydgoszczy w 1945 r. Pod tym szyldem działało 12 szwalni, zlokalizowanych w różnych punktach miasta. W 1961 r. rozsiani po całym mieście pracownicy przenieśli się do nowego obiektu produkcyjnego przy ul. Lenartowicza 33. Cztery lata później znacznie zmechanizowano pracę w firmie. Firma rozszerzała swoją działalność, a w latach 70. przejęła zakłady w Inowrocławiu i Mirosławiu. W okresie transformacji w firmie doszło do wielu zmian. W obecnej formie Modus działa od 2005 r. Rok później rozpoczęła działalność w obecnej siedzibie.
