Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: burza w szklance reformy szkół

Małgorzata Pieczyńska
Sławomir Kowalski
Nie wszystkie propozycje ratusza dotyczące projektu nowej sieci oświatowej zyskały aprobatę lokalnej społeczności.

Już tylko niespełna tydzień pozostał do sesji (22. bm.), na której radni mają podjąć uchwały intencyjne w sprawie nowego ustroju szkolnego w Bydgoszczy. Największe emocje budzą kwestie przyszłości samodzielnego Gimnazjum nr 9 na Bartodziejach i Gimnazjum nr 3 na osiedlu Bajka, które wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 35.

Emocje na komisji

W pierwszym przypadku, ratusz zaproponował, aby Gimnazjum nr 9 włączyć do SP nr 14, a od września 2018 r. budynek po nim przeznaczyć na siedzibę Zespołu Szkół Handlowych. W drugim, w pierwotnej wersji w ZS nr 35 (są tu Gimnazjum nr 3 i XIII LO) po wygaszeniu gimnazjum i przeniesieniu liceum na ul. Żeglarską, miała powstać filia MCK-u, a po południu podstawówka muzyczna. Jednak pomysł ten upadł.

17 lutego - dziś Dzień Kota

Już wiadomo, że XIII LO pozostanie przy ul. Gawędy (o czym już pisaliśmy). Ratusz po licznych konsultacjach zaproponował też, by osiedle Bajka pozostało w obwodzie SP nr 65, a przy ul. Gawędy mieściła się jej filia. Rodzice dzieci z osiedla Bajka mieliby możliwość wyboru, w którym budynku od września br. ich pociechy rozpoczną naukę w klasie I. Te rozwiązania nie zyskały aprobaty wszystkich.

W środę na posiedzeniu Komisji Edukacji radna PiS Grażyna Szabelska zgłosiła dwie poprawki. - Uwzględniając potrzeby lokalnych społeczności, zaproponowałam, by w obu gimnazjach utworzyć małe ośmioletnie podstawówki, ale ratusz nie widzi takiej możliwości - mówi Grażyna Szabelska.

Ten pomysł wywołał jednak burzę. - Na Bartodziejach nie jest potrzebna trzecia podstawówka. Nikt z nami nie konsultował tej propozycji - twierdzi Arletta Popławska, dyrektorka SP nr 32. - Ta poprawka wymagałaby zmiany obwodów. My i SP nr 14 stracilibyśmy na tym. Z rejonu SP nr 32 odpadłoby aż 16 ulic, a to oznacza, że w perspektywie uczniów mielibyśmy mniej. Nie muszę chyba tłumaczyć, jakie byłyby tego konsekwencje.

Innego zdania jest grono pedagogiczne Gimnazjum nr 9. - Nie dążymy do przenoszenia do naszego rejonu dzieci, które już uczęszczają do SP nr 32 i SP nr 14. Chodzi nam o uczniów, którzy dopiero pójdą do klasy I - podkreśla Beata Klimkowska, nauczycielka Gimnazjum nr 9. - Mamy sygnały od rodziców dzieci młodszych, że posłaliby do nas swoje pociechy. Niektórzy wręcz obawiają się, że SP nr 14 i SP nr 32 w wariancie z dwie ma podstawówkami na osiedlu będą przepełnione.

Liczy się dobro uczniów

Małgorzata Kryś, dyrektorka ZS nr 35, twierdzi, że jest zapotrzebowanie na powstanie podstawówki w budynku przy ul. Gawędy. - Rodzice dzieci z przedszkoli na osiedlu Bajka deklarują, że posłaliby do nas swoje pociechy - mówi. - Podobne sygnały mamy od rodziców uczniów klas III i IV z Bajki, którzy uczęszczają teraz do SP nr 65 i 27.

Ireneusz Nitkiewicz, radny SLD i członek Komisji Edukacji RM, pozytywnie ocenia rozwiązania zaproponowane przez ratusz, zauważa jednak: - Dobro uczniów jest najważniejsze i ta sieć szkół właśnie to uwzględnia. Propozycja radnej Szabelskiej jest wręcz niepoważna. W środę wieczorem uczestniczyłem też w bardzo emocjonalnym spotkaniu w SP nr 65 z udziałem rodziców, dyrekcji szkół i radnych. Przyszło na nie ponad 200 osób, a tylko około 15 rodziców z osiedla Bajka stwierdziło, że posłaliby dzieci do filii szkoły przy ul. Gawędy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!