Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie przetargi - dajemy za mało czy chcą zbyt wiele?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Przetarg na budowę przystanku wiedeńskiego udało się zrealizować dopiero po okrojeniu zakresu prac.
Przetarg na budowę przystanku wiedeńskiego udało się zrealizować dopiero po okrojeniu zakresu prac. Tomasz Czachorowski
Odwołany przetarg na remont torowiska na ulicy Toruńskiej to kolejny przykład inwestycji, w których miasto oferuje zbyt małe kwoty, by inwestorom opłacało się budować. A może to ci drudzy wykorzystują sytuację i chcą zbyt wiele za usługi?

- W ostatnim czasie nie udało się zakończyć pozytywnie przetargu na przebudowę torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Toruńskiej. Na ten cel mieliśmy przeznaczonych ponad 87 milionów złotych, a wykonawcy zażądali kwoty znacznie wyższej - od 118 milionów do 145 milionów złotych – przyznaje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy. - ZDMiKP musi dbać o pieniądze mieszkańców i racjonalnie realizować przetargi w ramach przyznanego i zatwierdzone budżetu.

Nie wiadomo na razie co z przetargiem, nie ma bowiem dodatkowych pieniędzy na ten cel. Warto przy tym zauważyć, że miasto torowiskiem wzdłuż Toruńskiej chciało zająć się jeszcze w 2018 roku, wtedy na ten cel przeznaczyło ponad 60 milionów złotych. Przetarg też anulowano, bo najtańsza oferta przekraczała ten budżet niemal dwukrotnie.

Polecamy:

Rozbudowa ul. Kujawskiej idzie pełną parą. Wykonawca ma czas do 30 listopada, aby oddać inwestycję do użytku. Prace prowadzone są na całym obszarze budowy, rozciągającym się od mostu Bernardyńskiego aż do skrzyżowania ulicy Kujawskiej z Lwowską.

Rozbudowa ul. Kujawskiej w Bydgoszczy. Trwają prace w wykopi...

W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy Starego Fordonu. W ich wypadku przetarg na remont płyty Starego Rynku również zakończył się fiaskiem - tu miasto zabezpieczyło środki w wysokości 4,75 miliona złotych, najtańszy wykonawca chciał 8, 2 miliona. Jednak przetarg ma być powtórzony, nie wiadomo jednak czy kwota na wykonanie zadania zostanie zwiększona.

Ratusz pochwalił się za to rozstrzygnięciem przetargu na budowę dróg rowerowych wzdłuż Focha i Kruszwickiej. Tyle, że to również powtórzony i nieco okrojony w zakresie prac przetarg – pierwszy zakończył się niemal klasycznie – wykonawcy chcieli więcej niż miasto chciało dać.

- W momencie gdy wykonawcy proponują wyższe kwoty w przetargu, taki przetarg można unieważnić, można go ponowić, zmienić jego zakres lub można zwrócić się do Rady Miasta o przyznanie dodatkowych środków. W ubiegłym tygodniu właśnie dodatkowe środki zabezpieczone przez Radę Miasta pozwoliły nam rozstrzygnąć przetarg na budowę ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Kruszwickiej i Focha. To jedna z najważniejszych inwestycji poprawiających spójność dróg rowerowych centrum Bydgoszczy. Budowa dróg rowerowych wzdłuż ul Kruszwickiej pochłonie blisko 9 mln zł. Z kolei droga rowerowa wzdłuż ul. Foch to koszt 2,7 mln zł – informuje Tomasz Okoński.

W momencie gdy wykonawcy proponują wyższe kwoty w przetargu, taki przetarg można unieważnić, można go ponowić, zmienić jego zakres lub można zwrócić się do Rady Miasta o przyznanie dodatkowych środków.

W przetargowych bólach rodził się pierwszy przystanek wiedeński. Zakończyć postępowanie udało się dopiero za trzecim razem i tylko dlatego, że zadanie potężnie okrojono, pozostawiając w nim właściwie tylko budowę betonowego wyniesienia na ul. Focha.

JAK DOBRZE ZNASZ BYDGOSZCZ? SPRAWDŹ SIĘ W TYM QUIZIE:

- W ciągu roku przez ZDMiKP ogłaszanych jest kilkadziesiąt przetargów zarówno na remonty, przebudowy, utrzymanie jak i duże inwestycje drogowe. Wiele przetargów zakończonych zostało pozytywnie i dzięki temu wiele zadań drogowych będzie mogło być realizowanych na terenie miasta – podkreśla jednak Tomasz Okoński. - Podpisaliśmy właśnie umowę na budowę ul. Bytowskiej na Wyżynach. Jeszcze w tym miesiącu zamierzamy przekazać wykonawcy plac budowy. Inwestycja rozpocznie się od budowy sieci kanalizacyjnej. W czwartek (5 marca) podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac. Pochłoną one prawie 440 tysięcy złotych i będą objęte 3-letnią gwarancją. Roboty zakończą się w wakacje.

Ruszył właśnie przetarg na bezpieczne przejścia dla pieszych na Jachcicach W pierwszej kolejności nowoczesne latarnie poprawiające widoczność zamontujemy przy ul. Saperów. To zadanie zrealizujemy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski – informuje Tomasz Okoński. -Przygotowujemy się także do dużego przetarg na doświetlenie kilkunastu kolejnych przejść.

  • 145 milionów chciał wykonawca za prace przy modernizacji torowiska na ulicy Toruńskiej. Miasto na ten cel chciało przeznaczyć 87 milionów złotych
  • 9 milionów złotych miasto zapłaci za budowę dróg rowerowych wzdłuż ulicy Kruszwickiej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera