Zobacz wideo: Wysokie mandaty dla kierowców na drodze S5 pod Bydgoszczą

- Dzięki wsparciu z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, Miastu Bydgoszczy, sponsorom oraz partnerom, mi.in.: Młyny Rothera, Pałac Ostromecko, Zespołowi Szkół nr 24 w Bydgoszczy, Restauracja Naturalna, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy jesteśmy wstanie zaprosić Was na prawdziwe święto klasycznej motoryzacji w Bydgoszczy. Rozpoczniemy sezon z wielką pompą! - zapowiada Stowarzyszenie Bydgoskie Klasyki Nocą.
To będzie już piąty sezon, na którego inaugurację Bydgoskie Klasyki Nocą zapraszają w sobotę (23 kwietnia). Spotkanie miłośników zabytkowych pojazdów zaplanowane jest w godz. 14-16 na parkingu pod bydgoskim Torbydem, gdzie będzie okazja podziwiać klasyki wyprodukowane przed 1989 rokiem lub których seria rozpoczęła się przed '89.
Polecamy także
Zanim jednak klasyki zatrzymają się na parkingu, najpierw wyjadą na bydgoskie ulice, by znaleźć się w kadrach fotografów. Inauguracji sezonu towarzyszy bowiem pierwszy w tym roku fotospot. Przypominamy, że zabawa polega na tym, że przez dwie godziny (12.00-14.00) właściciele klasycznych aut i jednośladów zaprezentują swe pojazdy w ruchu mieszkańcom oraz fotografom rozmieszczonym w różnych punktach miasta.
Miejsca fotografów na trasie fotospotu Bydgoskich Klasyków Nocą na inaugurację sezonu 23 kwietnia 2022 r. w godz. 12-14 w Bydgoszczy:
- Dworzec Główny PKP przy ul. Zygmunta Augusta
- ul. Gdańska 4 główny gamach Muzeum Okręgowego - najazd od strony placu Wolności
- most Pomorski na wysokości skrętu w ul. Stary Port
- ul. Jagiellońska 6 przy Poczcie Głównej - najazd od strony Opery Nova
- Trasa Uniwersytecka przy PKS - wjazd na trasę od strony ulicy Jagiellońskiej
- most Uniwersytecki - kładka - najazd od strony miasta
- rondo Bernardyńskie
- początek i koniec odcinka specjalnego: Cieszkowskiego - Gdańska - Mickiewicza - rondo Ossolińskich - Aleja Ossolińskich
- Po pierwszy raz przewidzieliśmy nagrody dla fotografów, biorących udział w FotoSpocie, za najlepsze zdjęcia. A jak wszystko pójdzie zgodnie z planem zaprosimy Was w późniejszym czasie na wernisaż zdjęć Bydgoskich Klasyków w Młynach Rothera, wykonanych właśnie podczas tego FotoSpotu - zapowiadają organizatorzy.
Głównym wydarzeniem będzie Bydgoski Rajd Klasyków o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy. To pierwszy taki rajd, który dzięki oddanym przez bydgoszczan głosom, finansowany jest z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Do rajdu mogło zgłosić się maksymalnie 60 załóg (kierowca + pilot) z całego kraju. Startem i metą rajdu będzie wspomniany już parking pod Torbydem. Pierwsza załoga wyruszy o godz. 9, kolejne będą startować co minutę. Uczestnicy rajdu mają do pokonania blisko 100 km, trasą przebiegającą przez okolice Bydgoszczy, jaką pokonać muszą maksymalnie do godz. 16. To właśnie o tej porze zaplanowane jest powitanie załóg przy Torbydzie.
Ukoronowaniem dnia będzie bal komandorski w bydgoskich Młynach Rothera.
- Tradycja balów komandorskich związana jest z najlepszym rajdami, a właśnie do nich chcemy aspirować - wyjaśniają Bydgoskie Klasyki Nocą. - Podczas uroczystej kolacji rozdamy nagrody dla zwycięzców rajdu. Wśród nagród najważniejsza z nich, czyli Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który objął Honorowym Patronatem całość imprezy. Atrakcją wieczoru będzie koncert jednego z najlepszych bydgoskich jazzmanów Józefa Eliasza, który wystąpi wraz z zespołem.
W Bydgoskim Rajdzie Klasyków, oprócz nagród za zajęcie trzech pierwszych miejsc, będą także nagrody dodatkowe w kategoriach: Najstarszy / Najmłodszy uczestnik oraz Najstarszy pojazd.
Zobacz zdjęcia (i roczniki) części uczestników Bydgoskiego Rajdu Klasyków 2022
Warto dodać, że rajd obejmuje też konkurs próby sprawności kierowania pojazdem, a także konkursy z wiedzy o prawie ruchu drogowego i wiedzy o historii motoryzacji.