https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium: zdarzyło się 3 grudnia przed laty

Krzysztof Błażejewski
Dariusz Bloch
Bydgoskie kalendarium: Zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się 3 grudnia przed laty

3 grudnia 1669 roku król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki zatwierdził przywilej króla Zygmunta Augusta wydany w 1563 roku, dający miastu Bydgoszcz wyłączne prawo kupna i sprzedaży przywożonej tu soli.

3 grudnia 1703 roku Bydgoszcz opuściły wojska szwedzkie, kwaterujące tu przez pół roku, w tym czasie nakładały one na mieszczan i zakonników ogromne kontrybucje w naturze.

3 grudnia 1922 roku
miała miejsce ponowna konsekracja kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, tzw. Klarysek, gdyż wcześniej, w czasach pruskich, służył on jako remiza straży pożarnej. Konsekracja została dokonana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, kardynała Edmunda Dalbora, prymasa Polski, który przyjechał do Bydgoszczy 2 grudnia tego roku.

Polecamy:Złoty skarb, który leżał na bydgoskim śmietniku


3 grudnia 1947 roku
w cyklu „śród literackich” w Pomorskim Domu Sztuki odbył się wieczór autorski Jerzego Andrzejewskiego, który odczytał fragmenty przygotowywanej do druku powieści „Popiół i diament”. Jak wynika z recenzji w „Arkonie”, pisarz nie wszystkich zachwycił, gdyż „wydźwięk ideologiczny przysłonił formę wyrazu artystycznego”.

3 grudnia 1966 roku
w kinie „Pomorzanin” odbyła się premiera nowego polskiego filmu „Zejście do piekła” z udziałem reżysera Zbigniewa Kuźmińskiego, bydgoszczanina z pochodzenia. Film nakręcony został na Kubie i prezentował poszukiwania byłych hitlerowców ukrywających się w Ameryce Południowej.

3 grudnia 1970 roku
cztery osoby zostały ranne w katastrofie kolejowej pomiędzy stacjami Bydgoszcz Główna i Trzciniec, podczas której doszło do zderzenia lokomotywy z pociągiem towarowym jadących tym samym torem. Wykoleiły się obie lokomotywy oraz siedem wagonów, z których dwa zostały całkowicie zniszczone. Dyżurni ruchu na obu stacjach zostali aresztowani.

3 grudnia 1980 roku
nowym przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej po przyjęciu zasady rozdziału najważniejszych stanowisk w mieście, do tej pory skupionych w jednym ręku, został Bronisław Rosiak, bankowiec.

3 grudnia 1989 roku
bydgoska giełda samochodowa Polskiego Związku Motorowego po latach odbywania się na placu w okolicach stadionu „Chemika” na Wyżynach została przeniesiona na kartodrom przy ul. Oksywskiej. W jej miejsce pojawili się drobni handlarze. Tak powstała ciesząca się ogromną popularnością w latach 90. „giełda na „Chemiku”.

Rozwiąż quiz:Bydgoszcz z lat 90. Pamiętasz te miejsca?

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski