Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium "Expressu": zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się tego dnia przed laty

Krzysztof Błażejewski
materiały Polskapress
Założenie pierwszej drużyny skautek w Bydgoszczy, objęcie fotelu prezydenta miasta przez Leona Barciszewskiego i powstanie kina, które później przyjęło nazwę "Polonia" - między innymi takie wydarzenia miały miejsce 8 listopada w Bydgoszczy.

8 listopada 397 roku w Candes we Francji umarł Marcin z Tours, syn legionisty rzymskiego, pustelnik, potem biskup i apostoł Galii, uznany za świętego, patron kupców i wielu innych cechów rzemieślników. Jego imię nadano bydgoskiej katedrze, a od XVI wieku stał się patronem Bydgoszczy.

8 listopada 1424 roku biskup włocławski, Jan Pella, wystosował okólnik do duchownych swojej diecezji, wzywający ich do stawienia się w Bydgoszczy na synod, który miał rozpocząć się 16 stycznia 1425 roku.

8 listopada 1457 r. dobiegł końca trzeci pobyt w tym samym roku króla Kazimierza Jagiellończyka w Bydgoszczy (król przyjechał 28 października). Tym razem monarcha przybył w związku z koncentracją w rejonie miasta wojsk polskich mających odbić z rąk krzyżackich Malbork. Jednak w związku ze zdobyciem przez Krzyżaków Chełmna, plany militarne musiały zostać zmienione. Król z Bydgoszczy skierował się do Gniezna.

8 listopada 1918 roku w nieistniejącym już Domu Polskim przy obecnej ulicy Warmińskiego założona została pierwsza drużyna skautek w Bydgoszczy, która za patronkę objęła królową Jadwigę. Organizatorką i drużynową była druhna Zofia Waszakówna, jedna z organizatorek polskiego szkolnictwa w mieście. Zbiórki odbywały się głównie w salce ochronki Zakładu św. Floriana.

8 listopada 1929 roku rozpoczęło działalność drugie pod względem wielkości po „Palast” kino w mieście, o nazwie „Paw”, wyposażone w 800 miejsc, w budynku zbudowanym na rogu ulic Stanisława Staszica i Zygmunta Krasińskiego. Od 1931 roku kino nosiło nazwę „Apollo”, od 1945 „Polonia”. Ostatni sens w tym kinie miał miejsce 31 marca 2003 roku, kiedy wyświetlono francuski film "Gwałt". W sierpniu 2010 roku budynek został zburzony, w 2012 roku w tym miejscu wyrósł apartamentowiec "Rubinowy Dom".

8 listopada 1930 roku przez Bydgoszcz przejechał specjalny pociąg z ministrem komunikacji i innymi wysokimi urzędnikami - uczestnikami uroczystości mającej odbyć się tego samego dnia w Gdyni z okazji otwarcia nowo zbudowanej linii kolejowej z Herbów Nowych do Gdyni przez Bydgoszcz.

8 listopada 1932 roku Leon Barciszewski, wybrany przez Radę Miejską 22 września tego roku – objął urząd prezydenta miasta.

8 listopada 1955 roku Biuro Zleceń i Informacji Spółdzielni Usług Administracyjnych uruchomiło w Bydgoszczy trzy punkty informacji o adresach i zakresie działalności zakładów usługowych w mieście; znajdowały się one w biurze spółdzielni przy ul. Dworcowej 26 oraz w zakładach fryzjerskich przy Dworcowej 3 i Al. 1 Maja 31. W roku 1956 podobne punkty miały powstać na terenie największych osiedli mieszkaniowych.

8 listopada 1957 roku Bydgoska Fabryka Lodówek wysłała do Warszawy wykonaną w tym zakładzie na specjalne zamówienie 100-litrową lodówkę, stanowiącą część urządzenia chłodniczego, które podczas wizyty w Birmie premier Józef Cyrankiewicz miał tamtejszym przywódcom przekazać jako dar od narodu polskiego. Lodówka była nowoczesna: wykonana głównie z tworzyw sztucznych, posiadająca schowki i pojemniki na podstawowe produkty.

8 listopada 1957 roku o godz. 6.16 nad Bydgoszczą widać było przelatującego drugiego w historii sztucznego satelitę wprowadzonego na orbitę okołoziemską przez ZSRR, Sputnik-2. Wielu bydgoszczan tego dnia, korzystając z bezchmurnego nieba, wstało wcześniej, aby zobaczyć nowe zjawisko na niebie.

8 listopada 1958 roku Państwowe Przedsiębiorstwo Barów Mlecznych uruchomiło w Bydgoszczy przy ul. Długiej 26 nowy bar mleczny pn. „Ratuszowy”

8 listopada 1971 roku Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy skazał na karę 10 lat pozbawienia wolności Jana P., który 15 stycznia tego roku w mieszkaniu przy ul. Długiej w Bydgoszczy w stanie upojenia alkoholowego zabił siekierą swoją żonę Krystynę, matkę trojga dzieci.

8 listopada 1980 roku odbyła się pierwsza od 30 lat polowa msza na Starym Rynku, tym razem za wszystkich pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Tego samego dnia w Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż wystawy grafik Paula Picasso powstałych w 1968 roku i pochodzących ze zbiorów Petera Ludwiga w Akwizgranie. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie, obejmowała 347 grafik. W Bydgoszczy miała być prezentowana przez 5 tygodni, po czym udać się do dalszych miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty