Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium "Expressu". Co ważnego i ciekawego zdarzyło się 11 listopada przed laty

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/nac.gov.pl
Uroczystości z okazji 11 listopada po raz pierwszy w Bydgoszczy zorganizowano w 1926 roku.

11 listopada 1484 rozpoczął się pierwszy jarmark bydgoski na dzień św. Marcina zgodnie z przywilejem wystawionym w tym samym roku przez króla Kazimierza Jagiellończyka. W XVII wieku doszły ponadto jarmarki św. Antoniego - 13 czerwca i św. Franciszka - 4 października. Zwyczaj ten dotrwał do upadku I Rzeczypospolitej.

11 listopada 1880 powstało Towarzystwo Historyczne w Bydgoszczy, które zajęło się gromadzeniem różnego rodzaju zbiorów, w tym numizmatów. Po I wojnie większość zabytków wywieziono do Niemiec, do Berlina.

11 listopada 1918 w wyniku rewolucyjnego wrzenia w całych Niemczech w Bydgoszczy powstała niemiecka Rada Robotnicza, jej przewodniczącym został Paul Stoessel. Po nawiązaniu współdziałania z Radą Żołnierską powstała tego samego dnia Rada Robotniczo-Żołnierska.
11 listopada 1926 po raz pierwszy w Bydgoszczy zostały zorganizowane uroczystości z okazji 11 Listopada – Dnia Niepodległości. Zorganizował je wiceprezydent Tadeusz Chmielarski, w czasie przemówienia podkreślając, że czyni to wyłącznie na wyraźne życzenie nowych władz. Po mszy polowej na pl. Piastowskim odbyła się defilada wojska, które przemaszerowało ul. Śniadeckich i Gdańską na pl. Wolności.

11 listopada 1930 Stronnictwo Narodowe w Bydgoszczy zorganizowało w Resursie Kupieckiej przedwyborczy wiec z udziałem byłego ministra spraw zagranicznych Mariana Seydy. Doszło jednak do skandalu, gdyż „sanacyjna” policja uniemożliwiła odbycie wiecu. Ponad tysiąc osób oczekujących na gościa przeżyło nie tylko zawód, ale zostało rozpędzonych po policyjnej szarży. Aresztowano wiele osób, w tym prawie wszystkich dziennikarzy nacjonalistycznej „Gazety Bydgoskiej”.

11 listopada 1939 w mieście pojawiły się rozwieszane przez okupanta plakaty informujące o rozstrzelaniu prezydenta miasta Leona Barciszewskiego i jego syna Janusza.
11 listopada 1967 rozpoczęły się pierwsze w dziejach Bydgoszczy studenckie juwenalia. Impreza nosiła nazwę „Tydzień Studenta”, trwać miała 7 dni. Na inaugurację odbył się wiec na Starym Rynku, podczas którego okazywano solidarność z bohaterskim narodem wietnamskim walczącym z amerykańskim imperializmem. W juwenaliach uczestniczyli słuchacze Wyższej Szkoły Inżynierskiej, Studium Nauczycielskiego oraz czterech szkół pomaturalnych.

11 listopada 1982 w Bydgoszczy doszło do demonstracji zorganizowanej przez działaczy podziemnej „Solidarności”. Kilkaset osób zgromadziło się w ciszy przy Grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego i przy pomniku na Starym Rynku. Milicja nie interweniowała.

11 listopada 1989 odsłonięto i poświęcono pomnik prezydenta Leona Barciszewskiego na skwerze jego imienia przy ul. Mostowej. W uroczystości udział wzięła córka prezydenta, Danuta Borkowska. Obecnie posąg stoi na Wełnianym Rynku.
11 listopada 1991 na Starym Rynku odbyło się ślubowanie członków pierwszego oddziału świeżo powołanej Straży Miejskiej w Bydgoszczy. 49 funkcjonariuszy (w tym 11 pań) swoją służbę na terenie miasta rozpoczęło 12 listopada.

11 listopada 1993 do Bydgoszczy przyjechał filozof i publicysta, ks. Jan Tischner. W mieście odbył kilka spotkań z różnymi środowiskami, a w Teatrze Polskim wygłosił odczyt „Dokąd idziesz, Polsko?”

Tego samego dnia godło fundacji „Teraz Polska” uzyskał na najbliższy rok pierwszy produkt wytwarzany w Bydgoszczy, proszek do prania „Pollena 2000” produkowany przez bydgoski oddział koncernu Unilever, znany w kraju dzięki popularnej telewizyjnej reklamówce „Ociec, prać?”

11 listopada 2002 umarł Honorowy Obywatel Bydgoszczy, Andrzej Szwalbe. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Ludwikowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!