19 listopada 1627 roku król Zygmunt III Waza wydał przywilej zakazujący różnowiercom osiedlania się w Bydgoszczy, zabraniający dopuszczania ich do godności miejskich oraz sprzedaży im domów i placów tak na terenie miasta, jak i na przedmieściach, w przywileju była mowa o dużej liczbie zamieszkujących Bydgoszcz różnowierców, zwłaszcza kalwinów.
19 listopada 1936 roku przez Bydgoszcz o godz. 3.35 nad ranem przejechał pociąg osobowy z Warszawy, w którym w specjalnej doczepionej salonce znajdował się Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz, udający się do Nakła. Na peronie w czasie postoju pociągu gościa witali przedstawiciele władz miasta i wojska z gen. Chmurowiczem na czele.
19 listopada 1945 roku w Bydgoszczy w posiedzeniu miejscowego oddziału PPS udział wziął premier Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej Edward Osóbka-Morawski.
Najważniejsze inwestycje 2017 roku w Bydgoszczy
19 listopada 1950 roku na ówczesnym pl. Bohaterów Stalingradu, czyli Starym Rynku odbył się wielki wiec z udziałem ok. 60 tys. mieszkańców, głównie przedstawicieli zakładów pracy i młodzieży z okazji rozpoczynającego się w Warszawie II Światowego Kongresu Obrońców Pokoju. Zebrani przyjęli okolicznościową rezolucję kończącą się zdaniem „Stalin z nami – pokój zwycięży”.
19 listopada 1952 roku kilka minut po północy w wytwórni trotylu w Zachemie doszło do wielkiego wybuchu. Huk słyszalny był w całym mieście. Zginęło wówczas 15 osób, 84 osoby zostały ranne. Poważnemu uszkodzeniu uległy 132 budynki, a po wytwórni pozostał krater o średnicy 80 m wypełniony wodą.
19 listopada 1963 roku w bydgoskim Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w kompleksie sportowym Zawiszy otwarty został trzeci w kraju po Warszawie i Zakopanem Klub Olimpijczyka. Jego prezesem został dowódca Pomorskiego okręgu Wojskowego gen dyw. Zygmunt Huszcza. Na uroczystość przybył przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, Włodzimierz Reczek. W spotkaniu uczestniczyli oprócz kandydatów na igrzyska w Tokio także dawni olimpijczycy, w tym oszczepniczka Maria Kwaśniewicz i strzelec Józef Kiszkurno. Wszyscy obejrzeli wystawę trofeów olimpijskich wielu polskich sportowców.
19 listopada 1968 roku w hali Astorii wypełnionej po brzegi dwukrotnie wystąpił popularny zespół „mocnego uderzenia” Niebiesko-Czarni z solistami Adrianną Rusowicz i Wojciechem Kordą. Towarzyszył im w pierwszej części koncertu brazylijski piosenkarz Nilton Castro.
19 listopada 1995 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich bydgoszczanie poparli Aleksandra Kwaśniewskiego (62 proc. głosów). Lech Wałęsa otrzymał 38 proc. głosów.
19 listopada 1999 roku po 11 latach budowy oddana została do użytku po przebudowie nowa śluza w Brdyujściu „Czersko Polskie”. Otwarcia dokonał minister środowiska Antoni Tokarczuk, były działacz bydgoskich struktur „Solidarności”.