Przypomnijmy, w czasie ubiegłorocznych badań odkryto, że w parku Witosa, leżącym na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, nigdy nie przeprowadzano ekshumacji i może się tam znajdować nawet 80 tys. trumien ze szczątkami.
To spowodowało konieczność zmiany koncepcji zagospodarowania parku. - Teren ma pełnić przede wszystkim funkcję miejsca wyciszenia i pamięci - elementy związane z historią tego miejsca będą lokalizowane w centralnej części parku - informowali wówczas urzędnicy.
Plac zabaw inny niż wszystkie
Początkowo mówiło się, że z parku docelowo mają zniknąć wszelkie elementy służące rekreacji i rozrywce, w tym m.in. plac zabaw. Najmłodsi mieszkańcy miasta i ich rodzice ucieszą się z pewnością, że ostatecznie plac zostanie, ale będzie miał nieco inny charakter. Co w tej chwili dzieje się w parku?
- Trwają prace polegające na poprawie funkcjonalności parku i podniesieniu standardu i estetyki - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Strefa dla dzieci przeszła metamorfozę, nowoczesne kształty wpasowują się swoją kolorystyką do miejsca, w którym znajduje się mnóstwo zieleni. Unowocześniona część dla najmłodszych bydgoszczan została wyposażona w nowe zjeżdżalnie i huśtawkę typu bocianie gniazdo.
Na całym terenie, na którym znajduje się plac zabaw, została ułożona bezpieczna nawierzchnia. - Plac zabaw wyróżnia się także swoim niecodziennym kształtem, a to dzięki wzniesieniom do wspinania i tunelowi do pokonywania toru przeszkód - słyszymy. - W części rekreacyjnej parku pojawiły się też piaskownica, trampoliny i bujaki na sprężynie. Cały plac zabaw jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Tym samym kończy się pierwszy etap rewitalizacji parku, obejmujący nieco ponad cztery hektary powierzchni. Co jeszcze zmieniło się w tej części „Witosa”? Wykonano nowe alejki, wyeksponowano znajdujące się tam pomniki, pojawiło się nowe oświetlenie, kamery monitoringu, wkrótce staną też ławki, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci.
- W ramach inwestycji, już w zeszłym roku, dosadzonych zostało 20 drzew. Właśnie są przygotowywane stanowiska dla krzewów, bylin i innych roślin kwitnących. Odnawiane są też trawniki - słyszymy.
W parku miejsce dla siebie znajdą także jeszcze budki lęgowe, karmnik i poidełka dla ptaków oraz skrzynki dla nietoperzy. Cała inwestycja [pierwszy etap rewitalizacji parku - przyp. red.] kosztuje 8,2 mln zł. Odbiory są planowane na przełom października i listopada.
Co i jak okaże się po konkursie
Pozostaje drugi etap prac związany z terenem, na którym znajdowała się kiedyś muszla koncertowa. Miasto wkrótce ogłosi konkurs na jego zagospodarowanie. Pomysł na konkurs był jedną z rekomendacji specjalnej komisji eksperckiej, powołanej w ubiegłym roku przez prezydenta Bydgoszczy do zaopiniowania projektu rewitalizacji parku.
