Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny chce przejąć kolejne 30 hektarów

Sławomir Bobbe
W parku przemysłowym powstaje właśnie firma Baumat z branży budowlanej
W parku przemysłowym powstaje właśnie firma Baumat z branży budowlanej Tomasz Czachorowski
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny rozwija się tak dynamicznie, że chce przejąć 30 hektarów po spółce Infrastruktura Kapuściska, którą zarządza syndyk.

O sukcesie BPPT świadczą liczby, zostało w nim już tylko 70 hektarów wolnej powierzchni, z której skorzystać mogą inwestorzy. Z jednej strony to sporo, z drugiej park nie zamierza czekać na ich wypełnienie.

- Liczba firm inwestujących na naszym terenie stale rośnie - twierdzi Andrzej Półgrabski, prezes BPPT.

- Obecnie działa 61 firm, które zajmują 105 hektarów. Zainteresowanie potencjalnych inwestorów jest na tyle duże, że trwają zaawansowane rozmowy w sprawie pozyskania nowych terenów na potrzeby parku od syndyka spółki Infrastruktura Kapuściska. Według wstępnych ustaleń przejęcie ma być rozbite na dwa etapy. W pierwszej kolejności przejęte były nieruchomości, zajmujące 24 hektary, przygotowane w największym stopniu do zbycia potencjalnym inwestorom. W drugim etapie zamierzamy przejąć kolejne sześć hektarów, które wymagałyby dodatkowych prac przed sprzedażą (uzbrojenie, rekultywacja).
[break]
Park - zgodnie z oczekiwaniami - przyczynia się do powstania wielu miejsc pracy.

Tylko największa realizowana ostatnio inwestycja - centrum dystrybucyjne sieci Lidl, przyniesie w ostatecznym rozrachunku 200 nowych miejsc pracy. Łącznie na koniec 2015 roku zatrudnionych w Parku ma być ponad 2200 osób.

Czekając na spalarnię

Kompleks Lidla składa się z biurowca oraz nowoczesnej hali o powierzchni ponad 46 tysięcy metrów kwadratowych. Znajduje się w niej 130 śluz przeładunkowych.

Najbardziej oczekiwaną inwestycją jest jednak zakończenie budowy spalarni odpadów komunalnych. Za projekt wart pół miliarda złotych odpowiada miejska spółka ProNatura.

Dużą inwestycję realizuje też firma Airon Investment, która buduje halę produkcyjną o powierzchni 6000 metrów kwadratowych wraz z zapleczem socjalno-biurowym. Firma specjalizuje się w produkcji i dostawie wyrobów i konstrukcji stalowych, głównie dla branż kolejowej, drogowej, stoczniowej oraz mebli szpitalnych i maszyn rolniczych.

Jeszcze w tym roku swoje inwestycje rozpoczną inne parkowe firmy: z działu budowlanego Doka i Baumat, z branż technicznych: Garos Polska, Melett Polska i SPX Flow Technology Poland firmy. Prowadzone są rozmowy z kilkunastoma kolejnymi inwestorami. Według prognoz, w 2015 roku, BPPT sprzeda teren o powierzchni około 14 hektarów.

Biurowiec pomoże

BPPT realizuje też inwestycję, która wpłynąć ma na cały bydgoski rynek pracy. To budowa biurowca „Idea Przestrzeń Biznesu” przy ul. Bydgoskich Przemysłowców. Przedsięwzięcie jest warte 27 mln zł. Ma on oferować dodatkowe powierzchnie biurowe i pełnić funkcję inkubatora przedsiębiorczości, wspierającego nowych przedsiębiorców. Na biura przeznaczone będzie ponad 4 tysiące metrów. Umożliwi to funkcjonowanie podmiotów, które razem zatrudnią do 400 pracowników.
- BPPT staje się gospodarczym sercem miasta. Liczę, że kolejne inwestycje, poprawiające jego ofertę takie, jak inkubator przedsiębiorczości i centrum targowe, sprawią, że jego oferta stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna - podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty