Marsz poprzedziła msza święta w Katedrze św. Marcina i Mikołaja. Przewodniczył jej biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk. Następnie tłum wiernych przeszedł ze Starego Rynku ulicami: Mostową, Focha, Gdańską, al. Mickiewicza i al. Ossolińskich do bydgoskiej bazyliki.
- Tegoroczny marsz był wyjątkowy z kilku powodów - mówi ks. dr Piotr Wachowski, rzecznik diecezji bydgoskiej. - Odbył się w Dniu Matki, a jego uczestnicy włączyli się w Festiwal Nowe Spojrzenie 2024. Po raz pierwszy też 26 maja z inicjatywy papieża Franciszka obchodziliśmy Światowy Dzień Dzieci. Powodów do wspólnego świętowania w rodzinnym gronie było zatem sporo.
Piknik rodzinny przy bazylice z licznymi atrakcjami
W tym roku Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny odbył się pod hasłem "Zjednoczeni dla Życia, Rodziny, Ojczyzny".
- To hasło ogólnopolskie, które wyznaczyło warszawskie Centrum Życia i Rodziny - mówi Mirosława Chmielewicz, koordynatorka XII Bydgoskiego Marszu dla Życia i Rodziny. - Idąc w tym marszu chcieliśmy docenić wartość rodziny i życia, a także ucieszyć się wspólnie spędzonym czasem.
Po marszu na terenie przy bazylice odbył się piknik rodzinny.
- Był park rozrywki dla dzieci, można było wziąć też udział w konkurencjach sportowych, nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego wraz z bazyliką - mówi Mirosława Chmielewicz. - Chętni mogli skosztować również grochówki, kiełbasek z grilla, napić się kawy lub herbaty.
Warto dodać, że organizatorami Bydgoskiego Marszu dla Życia i Rodziny były wspólnoty katolickie diecezji bydgoskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował ks. biskup Krzysztof Włodarczyk, a partnerem była bydgoska bazylika.
Koncert "Arki Noego" i nie tylko na Festiwalu Nowe Spojrzenie
Uczestnicy marszu włączyli się też w Festiwal Nowe Spojrzenie 2024, który zorganizowała bazylika. Wielką atrakcją był koncert znanego zespołu dziecięcego "Arka Noego". Na scenie, która tym razem została usytuowana przy ul. Berwińskiego, wystąpił też znany i lubiany zespół "2 Tm 2,3".
Jako co roku, Festiwal Nowe Spojrzenie to było święto radości, młodości, muzyki, ale nie tylko. Tym razem organizatorzy przygotowali szereg spotkań z zaproszonymi gośćmi. Odbywały się one w piątek i sobotę (24-25 maja) w Bibliotece UKW. Gośćmi byli: Hanna Szczukowska-Białys, Robert Małecki, Marcin Ryszka, Andrzej Dragan i Zdzisław Nęcka.
W trakcie festiwalowych spotkań w Bibliotece UKW odbyła się też zbiórka książek na nagrody dla podopiecznych Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy. To szkoła dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej, działająca na oddziałach szpitalnych.
Festiwal Nowe Spojrzenie 2024 trwał trzy dni. Niedziela (26 maja) była ostatnim dniem, a koncerty "Arki Nowego" i zespołu "2 Tm 2,3" kulminacyjnym punktem wydarzenia.
Festiwal odbywał się pod patronatem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka oraz ks. Pawła Holca CM, wizytatora Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Partnerem wydarzenia była Biblioteka UKW.
