Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski kolarz został mistrzem Polski [Kalendarium bydgoskie na 30 czerwca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
30 czerwca 1991 Marek Leśniewski, kolarz bydgoskiego Rometu, późniejszy medalista olimpijski, wywalczył na szosach pod Wałbrzychem tytuł kolarskiego mistrza Polski w szosowym wyścigu indywidualnym.
30 czerwca 1991 Marek Leśniewski, kolarz bydgoskiego Rometu, późniejszy medalista olimpijski, wywalczył na szosach pod Wałbrzychem tytuł kolarskiego mistrza Polski w szosowym wyścigu indywidualnym. pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co jeszcze ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 30 czerwca.

30 czerwca 1889 roku od barona Johanna von Estdorffa kupił kawał ziemi przy dzisiejszej ulicy Pomorskiej właściciel ziemski Gottschalk Cohnfeld i wybudował tam dom z muru pruskiego, wydzierżawiając go na potrzeby wojska. Podten Cohnfeld zdecydował się na dalszą zabudowę tego terenu, co dało początek dzisiejszemu zespołowi budynków na tzw. Londynku.

30 czerwca 1895 roku mieszkańców Bydgoszczy obudził o godz. 23 wielki huk. To wybuchł dynamit podłożony pod wieżę burzonego kościoła karmelitów nad Brdą na Przedmieściu Gdańskim. W okolicznych sklepach i domach popękały szyby.

30 czerwca 1912 roku miało miejsce otwarcie toru regatowego (długości 1620 m) w Brdyujściu, gdzie odbyły się organizowane przez Ruder Club Frithjof tzw. wschodnioniemieckie regaty z udziałem towarzystw wioślarskich z Gdańska, Królewca, Berlina, Drezna i Poznania. Od tej pory regaty były rozgrywane rokrocznie do 1918 roku.
Zobacz również:

W Bydgoszczy, według danych z 2 stycznia 2019 roku mieszka 317.768 osób. Zobaczcie, jak gęsto zaludnione są poszczególne dzielnice i osiedla w Bydgoszczy. Kliknij lub przesuń gestem w prawo >>>Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...

30 czerwca 1938 roku nastąpiło zakończenie sezonu teatralnego w Teatrze Miejskim przedstawieniem „Spadkobiercy” Adama Grzymały-Siedleckiego połączone z jubileuszem 30-lecia pracy scenicznej Władysława Stomy, aktora i dyrektora (przez 11 lat) bydgoskiego teatru, który odchodził do Poznania, gdzie obejmował dyrekcję tamtejszego teatru.

30 czerwca 1946 roku odbyło się tzw. referendum ludowe, w którym udział wzięło w Bydgoszczy 94 proc. uprawnionych mieszkańców. Wyniki głosowania były korzystniejsze dla władzy niż w innych miastach regionu, co tłumaczono później robotniczym charakterem miasta.

30 czerwca 1947 roku w parku Kazimierza Wielkiego otwarto pierwszą po wojnie 4-torową kręgielnię. Sport kręglarski był w Bydgoszczy bardzo popularny w okresie międzywojennym, po II wojnie stracił jednak wzięcie i zainteresowanie wśród mieszkańców.

30 czerwca 1948 roku miało miejsce otwarcie w odremontowanym w ciągu niespełna pół roku budynku przy ul. Szubińskiej 1 (późniejszej wojskowej Wojewódzkiej Komendzie Uzupełnień) Domu Opieki dla Dorosłych.
Zobacz również:

30 czerwca 1965 roku w Bydgoszczy oddano do użytku budowaną od wielu lat centralę telefoniczną na Błoniu, do której podłączyć miano 2200 abonentów z osiedla, oczekujących na to od trzech lat. W ciągu dwóch miesięcy nowa centrala miała przejąć kilka tysięcy dotychczasowych abonentów z różnych rejonów miasta, co miało umożliwić rozbudowę i powiększenie pojemności centrali „Śródmieście” do 10 tys. numerów. Od tej pory numery telefoniczne bydgoszczan stały się pięciocyfrowe: z „2” na początku dla śródmieścia, „3” - dla Błonia, Okola i Szwederowa, „4” - dla pozostałych części miasta.

30 czerwca 1966 roku do Bydgoszczy przyjechał przewodniczący Rady Państwa Edward Ochab, który wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.

30 czerwca 1991 roku doszło w Bydgoszczy do jubileuszowego koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu „Czerwone Gitary” - w amfiteatrze Zawiszy. Wystąpili Seweryn Krajewski, Jerzy Kosela, Bernard Dornowski i Jerzy Skrzypczyk, a gościnnie m.in. Hanna Banaszak, Andrzej Rosiewicz i kabaret „Elita”.

Tego samego dnia Marek Leśniewski, kolarz bydgoskiego Rometu, późniejszy medalista olimpijski, wywalczył na szosach pod Wałbrzychem tytuł kolarskiego mistrza Polski w szosowym wyścigu indywidualnym.

30 czerwca 1991 Marek Leśniewski, kolarz bydgoskiego Rometu, późniejszy medalista olimpijski, wywalczył na szosach pod Wałbrzychem tytuł kolarskiego
30 czerwca 1991 Marek Leśniewski, kolarz bydgoskiego Rometu, późniejszy medalista olimpijski, wywalczył na szosach pod Wałbrzychem tytuł kolarskiego mistrza Polski w szosowym wyścigu indywidualnym. Na zdjęciu Marek Leśniewski w 2015 roku. Dariusz Bloch

30 czerwca 2004 roku nastąpiło podpisanie umowy o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Krzemieńczukiem (Ukraina)

Tego samego dnia Jan Nowak-Jeziorański, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i legendarny „kurier z Warszawy”, odebrał w swoim domu honorowego Feliksa, nagrodę przyznaną przez bydgoski oddział „Gazety Wyborczej”.
Zobacz również:

Taką Bydgoszcz podziwiać można tylko na starych widokówkach. Prezentujemy kartki pocztowe z końca ubiegłego wieku oraz te troszkę młodsze, kolportowane do 1945 roku. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz...Zobaczcie stare pocztówki z Bydgoszczy >>>

Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]

Jak przeżyć upały? Krzysztof Wiśniewski ma rady, jak je przetrwać:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera