https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski "Jedynak" jako hotel? Konserwator: To karkołomne!

Wojciech Mąka
Tomasz Czachorowski
Właściciel "Jedynaka" - dawniej znanego bydgoskiego domu towarowego w centrum miasta - zdaje się wracać do pomysłu przebudowania go na... hotel. Miejski konserwator zabytków mówi, że żadne wnioski do niego nie trafiły, a pomysł jest co najmniej karkołomny.

Przy ulicy Gdańskiej już kiedyś w miejscu "Jedynaka" hotel był - W II połowie XIX wieku był to hotel rodziny Pawlikowskich - działał do 1909 roku. Rok później działkę zagospodarowała rodzina żydowskich kupców Conitzerów. Dom towarowy "Kaufhaus Conitzer & Söhne" został zaprojektowany przez Otto Waltera, berlińskiego architekta. W Bydgoszczy był pierwszym budynkiem, w którym zastosowano nowoczesną konstrukcję z żelazobetonu. W okresie międzywojennym dom towarowy w Bydgoszczy należał do największych tego rodzaju obiektów w Polsce.

Jednak handel?

- Przeszklony dach, nowatorska konstrukcja z żelbetu, pierwszy na ziemiach polskich dom handlowy według koncepcji nowego sposobu handlowania - dużego budynku handlowego - zauważa Maciej Bakalarczyk, bydgoski menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. - Chciałbym kiedyś zobaczyć go z pierwotnym, majestatycznym dachem.

Bakalarczyk dodaje, że spółka Polish Hotel planuje zaadaptować "Jedynaka" na hotel. - Nie ukrywam, że wolałbym jednak dom handlowy w nowym wydaniu, z przestrzenią czasu wolego - zaznacza Bakalarczyk.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał handel w Bydgoszczy. Po dawnych straganach, sklepach i reklamach zostały tylko wspomnienia i zdjęcia. >>>

Tak handlowano w Bydgoszczy przed wojną - zobacz szyldy skle...

Podzielone zdania

Swoim wpisami na Facebooku Bakalarczyk rozpętał dyskusję. Paulina Wenderlich pisze: - Żaden hotel, czy to miasto ma nadal tylko spać?

- Koncepcja domu towarowego i kawiarni/restauracji na ostatnim pietrze to coś fantastycznego - to inna opinia. Kolejny internauta zwraca uwagę: - No dobrze, ale może zejdźmy na ziemię : - W których konkretnie polskich miastach działają jeszcze takie domy towarowe w XIX w. typie? To jest model od lat już nieobecny...

Nie tylko kapsuły

Do pomysłu ze zdrowym rozsądkiem podchodzi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków: - Po pierwsze, do mnie żaden wniosek o przekształceniu tego obiektu w hotel nie trafił. Jeśli trafi, będziemy się zastanawiać, choć biorąc pod uwagę zakres prac, pomysł wydaje się być karkołomny. Po drugie, hotel to nie są tylko kapsuły do spania. Robimy wszystko, żeby ożywić to miejsce dla sklepów, by mogły tam działać.

POLECAMY: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 11

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Że co, hotel? Przecież jest stylowy Pod Orłem po drugiej stronie ulicy. Niedawno zlikwidowano Brdę koło dworca kolejowego, a nowy powstaje przy ul.Bernardyńskiej. Kto ma takie durne i kosztowne pomysły?

Świetności Jedynaka nie przywróci już nikt i nic ! Pozostały wspomnienia. Po co budowano Drukarnię?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski