
Maroko: ziemia czerwona, przez Marrakesz i Casablankę na brzegi Sahary - Prezentacja ma na celu przybliżenie Maroka, jako kraju o bogatej ofercie turystycznej. Na postawie autorskich zdjęć przestawione zostaną najważniejsze miasta, atrakcje przyrodnicze oraz bogata kultura i przeszłość historyczna państwa.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Piątek, 11.00-12.00.

Leki i suplementy diety: prosta droga, czy labirynt bez wyjścia? - W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane treści dotyczące szeroko pojętego zdrowia publicznego oraz informacje dotyczące samodzielnej suplementacji diety i samodzielnego ordynowania leków dostępnych bez recepty – w tym związane z tym zagrożenia.
Bydgoska Szkoła Wyższa. Piątek, 13.00-14.00.

Druk 3D. Przyszłość nie tylko dla inżynierów - Druk 3D jest stale ewoluującą i rozwijającą się techniką. Ma on aplikacje zarówno podczas prototypowania jak i tworzenia trudnych do wyprodukowania części. Często zapomina się jednak o tym, że ma również zastosowanie w dziedzinach takich jak biotechnologia, inżynieria tkankowa i medycyna regeneracyjna. W dziedzinach tych istotne są nie tylko właściwości mechaniczne materiału i projekt wydruku, ale również biokompatybilność i potencjalna toksyczność dla organizmu. W trakcie spotkania uczestnicy zapoznają się z założeniami techniki druku 3D (FDM) oraz jej alternatywy. Uczestnicy zostaną zapoznani z przebiegiem pracy oraz przygotowaniem do wykonania wydruku. Omówione będą aspekty takie jak dobór materiału oraz jego toksyczność dla organizmu. Uczestnicy będą partycypować w procesie przykładowego druku 3D.
Collegium Medicum UMK. Czwartek, 17.45 - 19.45.

Rośliny olejkowe: specyfika budowy i znaczenie dla człowieka - Zajęcia poświęcone są roślinom olejkowym, tzn. wytwarzającym i gromadzącym w swych strukturach olejki eteryczne. Uczestnicy zapoznają się z budową morfologiczną i anatomiczną przedstawicieli 3 rodzin: astrowate Asteraceae, jasnotowate Lamiaceae, selerowate Apiaceae ze szczególnym uwzględnieniem budowy morfologicznej, głównie ich kwiatów i kwiatostanów. Pod mikroskopem będzie można zobaczyć struktury gromadzące olejek, np. włoski gruczołowe mięty, smugi olejkowe w owocach kopru włoskiego i inne.
Collegium Medicum UMK. Piątek, 9.00-9.30.