Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Budżet Obywatelski. Nastolatki mogą głosować, ale z prawa nie korzystają

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy zastanawiała się, co można zrobić żeby młodzi ludzie chętniej brali udział w BBO.
Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy zastanawiała się, co można zrobić żeby młodzi ludzie chętniej brali udział w BBO. Nadesłane/Robert Sawicki
Mniej niż 400 niepełnoletnich bydgoszczan wzięło udział w głosowaniu w zeszłorocznej edycji BBO. Co zrobić, by zachęcić ich do działania i głosowania?

Odkrywamy Bydgoszcz, odcinek 1

od 16 lat

Rada Miasta już wcześniej umożliwiła małoletnim, to znaczy osobom po 13 roku życia, udział w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Miało to związek z zastrzeżeniami czy ograniczenie udziału w konsultacjach do osób po 16 roku życia jest zgodne z przepisami. Takie wątpliwości miał wojewoda kujawsko-pomorski, który zaskarżył uchwałę w sprawie zasad BBO. Wojewódzki Sąd Administracyjny, w swoim orzeczeniu z końca marca tego roku te wątpliwości podzielił i uchwałę unieważnił. Rada Miasta nie czekała jednak na orzeczenie WSA i sama zasady zmieniła, dając szansę 13-latkom i starszym nastolatkom udział w zeszłorocznym, grudniowym głosowaniu. Czy z tego prawa najmłodsi bydgoszczanie skorzystali?

To Cię może też zainteresować

- Krąg uprawnionych do udziału w konsultacjach społecznych, których szczególną formą jest budżet obywatelski, został określony przez ustawodawcę. Rada gminy nie posiada kompetencji do wprowadzania ograniczeń wiekowych w ramach przeprowadzanych konsultacji społecznych, w tym w ramach budżetu obywatelskiego - podkreślił w sentencji WSA.

- Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w budżecie obywatelskim mogą brać udział wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku. Bydgoski Budżet Obywatelski się rozwija, a w jego ramach realizowane są kolejne wybrane przez bydgoszczan w głosowaniach projekty. Program polega na tym, że mieszkańcy zgłaszają i następnie zachęcają do głosowania na swoje pomysły innych mieszkańców. Dostrzegamy, że udział osób poniżej 18 roku życia nie jest wystarczający. Ogółem 396 osób niepełnoletnich wzięło udział w zeszłorocznym głosowaniu - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Do piątku 22 kwietnia ratusz prowadzi ogólnomiejskie konsultacje pytając bydgoszczan co należy zmienić w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, żeby zwiększyć zaangażowanie mieszkańców. Chce też wiedzieć, co mogłoby wpłynąć na atrakcyjność programu BBO (w ramach środków przeznaczonych na program), a także o dostępność realizowanych w ramach BBO inwestycji oraz o to, w jaki sposób ustalić zasady korzystania z powstałej w ramach BBO infrastruktury. Ratusz pyta również o to czy BBO sprzyja potrzebom seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Chce również włączyć w BBO więcej ludzi młodych.

- W poniedziałek 11 kwietnia w ramach trwających konsultacji spotkaliśmy się w Młynach Rothera, aby porozmawiać o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim z samorządami uczniowskimi bydgoskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych i przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta. Planujemy dalsze działania z młodymi bydgoszczanami m.in. wspólne warsztaty czy też organizację zajęć zachęcających do udziału w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim - informuje Marta Stachowiak.

Więcej szczegółowi i konsultacyjna ankieta do wypełnienia na stronie bdgbo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo