Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Budżet Obywatelski 2021. Poznaliśmy zwycięskie projekty

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Rowery cargo były jednym z projektów wybranych w BBO w poprzednich latach.
Rowery cargo były jednym z projektów wybranych w BBO w poprzednich latach. Dariusz Bloch
Zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel przedstawił wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim 2021. Mieszkańcy miasta postawili na znane inwestycje: kontynuację Wielkiej Pętli Fordonu oraz rewitalizacji parku nad Starym Kanałem Bydgoskim przy śluzie V i VI.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

W tegorocznym BBO wzięło udział 18 139 głosujących, którzy łącznie oddali 49 040 głosów. To wynik słabszy niż w poprzednich latach. W ubiegłym roku blisko 22 tysiące bydgoszczan oddało ponad 60 tys. głosów. – Deklaruję rzetelną analizę, jeszcze większą pracę z Radą ds. Partycypacji Społecznej, społecznikami, konsultacje społeczne, które będą nam mówiły, jak budżet obywatelski ma wyglądać w przyszłych latach – zapowiedział Michał Sztybel. Dwa lata temu w BBO wzięło udział ponad 24 tys. mieszkańców, którzy oddali ponad 75 tys. głosów.

– Budżet obywatelski to cały czas największy projekt obywatelski, jaki wymyślono w Polsce po 1989 roku. W żadnych innych wydarzeniach w polskich miastach nie bierze udziału tak duża liczba mieszkańców – stwierdził zastępca prezydenta Bydgoszczy.

W jaki sposób można zachęcić mieszkańców do większej partycypacji w głosowaniu? – Regulamin być może powinien być jeszcze bardziej uproszczony iść w takim kierunku, żeby można było realizować projekty za trochę wyższe kwoty. Nie mówię o łącznej puli BBO, bo sytuacja finansowa samorządów jest znana – uważa Sztybel.

Czemu spada zainteresowanie BBO?

Zdaniem zastępcy prezydenta miasta być może wpływ na zaangażowanie mieszkańców ma fakt pewnej powtarzalności pomysłów, jakie są zgłaszane do programu. Spośród projektów ponadosiedlowych najwięcej głosów zdobyła rewitalizacja parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Pomysł poparło 2337 mieszkańców. Bydgoszczanie postawili także na realizację kolejnego odcinka trasy rowerowej, nazwanej Wielką Pętlą Fordonu, od Doliny Śmierci w kierunku ul. Józefa Grussa (2178 głosów).

Przyczyny mniejszego zainteresowania mieszkańców głosowaniem w BBO ocenił też radny Prawa i Sprawiedliwości. – Z pewnością wpływ miały na to m.in. dotąd niezrealizowane inwestycje, które w poprzednich latach z powodzeniem zbierały liczne głosy, a ich realizacja opóźniana jest z roku na rok – skomentował Szymon Róg.

– Pewnym mankamentem jest przede wszystkim na pewno podejście Prezydenta Bruskiego. Budżet obywatelski stał się wytrychem na zaspakajanie podstawowych potrzeb mieszkańców. Doszło do tego, iż zrozpaczeni mieszkańcy dziurawych nieutwardzonych ulic ścigają się w ilości zdobytych głosów, żeby doczekać się uporządkowania nawierzchni swojego otoczenia – dodał radny.

Mieszkańcy stawiają na zieleń

Na projekty osiedlowe oddano łącznie ponad 17 tysięcy głosów. Najchętniej głosowali mieszkańcy osiedli Nowy Fordon, Śródmieście, Czyżkówko, Wyżyny i Stary Fordon. Bydgoszczanie wybierali przede wszystkim projekty infrastrukturalne, jak nowe chodniki czy oświetlenie, dotyczące terenów rekreacyjnych i miejsc zielonych. Wśród wybranych inwestycji znalazły się m.in. tor rowerowy Pumptrack na Bartodziejach, kontynuacja remontu ul. Powstania Listopadowego na Osiedlu Leśnym, zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Fordonie czy sprzątanie świata z Czystą Puszczą Bydgoską.

Na małe projekty społeczne oddano 16 155 głosów. Mieszkańcy wybrali 21 propozycji, w tym wsparcie hospicjum perinatalnego, realizację koncertów nad Kanałem Bydgoskim, organizację zlotu zabytkowych autobusów, niedzielne rejsy po Wiśle oraz fordońskie kino pod chmurką. Na realizację wszystkich zwycięskich projektów miasto zabezpieczyło 16,1 mln głosów.

Przypomnijmy, że niektóre zasady miejskiego plebiscytu były wcześniej poddawane w wątpliwość. W pakiecie zgłoszeń pojawił się na przykład projekt renowacji zasobów LPKiW, firmowany przez rzeczniczkę parku. Na naszych łamach podnoszono zastrzeżenie, że spółka miejska nie powinna uczestniczyć w konkursie dofinansowywania przez ratusz akcji obywatelskich. Ostatecznie na ścieżkę do punktu widokowego oddano tylko 56 głosów i ten projekt nie zostanie skierowany do realizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo