Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Budżet Obywatelski 2020. Poznaliśmy zwycięskie projekty [zdjęcia]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Takie tężnie jak ta przy ul. Hallera mają powstać także w Starym Fordonie i w Myślęcinku.
Takie tężnie jak ta przy ul. Hallera mają powstać także w Starym Fordonie i w Myślęcinku. Dariusz Bloch
Dziś ratusz ogłosił wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Kilka wyników budzi zaskoczenie.

Zobacz wideo: Ferie zimowe w dobie pandemii

- To zielony budżet obywatelski. Wygrały projekty, w których mamy dużo nasadzeń drzew i terenów zielonych. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy głosowali i autorom pomysłów, którzy zgłaszali je do BBO i promowali na swoich osiedlach – mówi Micha Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy.

Jakie pomysły do obywatelskiego budżetu cieszyły się największym "wzięciem"? Wśród projektów ponadosiedlowych najwięcej głosów padło na budowę minitężni w Myślęcinku i kontynuację projektu Wielkiej Pętli Fordonu.

BBO na Czyżkówku

Mieszkańcy zdecydowali, że chcą remontu ul. Filtrowej i Deszczowej oraz utwardzenia ul. Żnińskiej płytami ażurowymi. Wydadzą na to 320 tysięcy złotych.

Remonty na Flisach

Na Flisach chcą również remontu drogi - wybrali etap pierwszy remontu nawierzchni ul. Flisackiej oraz stworzenie ścieżki nad Kanałem Bydgoskim (etap drugi).

Miedzyń Prady - jak głosowali mieszkańcy?

Tutejsi mieszkańcy zdecydowali się na rewitalizację nabrzeży Kanału Bydgoskiego przy ul. Spacerowej (wymianę trawnika, dostawienie ławek), chcą również powstania książkomatu (biblioteki czynnej całą dobę), jak również posadzą 100 drzew na 100-lecie osiedla i Klubu Sportowego Gwiazda. Do dyspozycji mieli 540 tysięcy złotych.

Okole chce chodnika

Mieszkańcy Okola najczęściej głosowali na remonty chodników przy ul. Kanałowej i Nowogrodzkiej, a także na park sensoryczny na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3. Całość kosztować ma 355 tysięcy złotych.

Osowa Góra stawia na rekreację

Bydgoszczanie z Osowej Góry postanowili w głosowaniu, że chcą budowy bieżni tartanowej wraz z rozbiegiem i piaskownicą do skoku w dal. Opowiedzieli się również za melioracją i bagrowaniem stawów przy ul. Rekinowej 27-43a.

Wilczak Jary - tu stawiają... ule

W głosowaniu na Wilczaku i Jarach największym wsparciem cieszył się projekt nasadzeń i budowy uli w parku nad Kanałem Bydgoskim. W budżecie zmieści się jeszcze pomysł modernizacji placu zabaw przy ZS nr 29. Wymiana chodnika i asfaltu na ul. Czarnieckiego ma jeszcze szansę na realizację, jeśli uda się zrealizować go nieco taniej.

Piaski - dwa projekty do realizacji

Na terenie tej dzielnicy głosujący wsparli projekt oświetlenia ulic Runowskiej, Żołędowskiej i Hoffmana, a także uporządkowania skweru przy Smukalskiej.

Smukała Opławiec Janowo - tu powstanie wodny orlik

Dwa projekty, na które głosowano najczęściej to dostosowanie Przychodni Lekarskiej Opławiec do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także modułowy pomost pływający - Wodny Orlik.

Bartodzieje chcą mieć dostęp do Brdy
W głosowaniu mieszkańcy uznali, że czas zrealizować projekt udrożnienia i udostępnienia nabrzeży Brdy. Wsparto również ideę budowy placu do gier i zabaw.

Bielawy stawiają na bezpieczeństwo

Dwa projekty wsparte przez mieszkańców Bielaw to bezpieczne i jasne przejście przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz rewitalizacja skweru Edwarda Woyniłłowicza.

Bydgoszcz Wschód, Siernieczek - tu stawiają na beton

Decyzją mieszkańców tych osiedli powstaną dwumetrowe ekrany akustyczne na estakadzie tramwajowej, jak również parking przy ulicy Inwalidów 19.

Brdyujście chce remontu i placu zabaw

Bydgoszczanie z Brdyujścia chcą wyremontowanej ulicy Łowickiej i placu zabaw z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych.

Osiedle Leśne za rowerami i parkingami

Niemal tyle samo głosów (279 i 239) zdobyły pomysły budowy miejsc parkingowych przy ul. Sułkowskiego i powstanie ścieżki rowerowej wzdłuż tej ulicy.

Nowy Fordon na rowery

Mieszkańcy Nowego Fordonu zdecydowali, że chcą jeździć rowerami (i bezpiecznie spacerować) wzdłuż ulicy Andersa. Życzą sobie również modernizacji terenu rekreacyjnego przy SP nr 65.

To Cię może też zainteresować

Osiedle Tatrzańskie również na rowerowo

Na Tatrzańskim realizowany w ramach BBO będzie tylko jeden projekt - to Tatrzańska Trasa Spacerowo-Rowerowa w ramach przebiegu Wielkiej Pętli Fordonu. Przeznaczono na to niemal 950 tysięcy złotych.

Tereny Nadwiślańskie i plac zabaw

Tu w budżecie zmieścił się tylko pomysł Zielonego Placu Zabaw (za 128 tysięcy złotych). Pomysł powstania Wiatrowego Młyna - rekreacja dzięki OZE - musi poczekać na sprawdzenie czy da się go wykonać taniej.

Stary Fordon jak Ciechocinek

W Starym Fordonie chcą z kolei zbudować własną tężnię solankową przy ul. Targowisko (wraz z zagospodarowaniem terenu).

Błonie w oku kamer

Tu zdecydowano o remoncie nawierzchni w parku przy ul. ks. Schulza, poparto również pomysł postawienia lamp i kamer na ogólnodostępnych terenach osiedla, by zwiększyć na nich bezpieczeństwo.

Górzyskowo oświetlone

Na Górzyskowie uznano, że trzeba doświetlić przejścia dla pieszych, a także wesprzeć aktywne spędzanie czasu w parku przy ul. Kossaka. Na te cele przygotowano 480 tysięcy złotych.

Szwederowo na siłowo

715 tysięcy złotych było do wydania na Szwederowie. Mieszkańcy zdecydowali przeznaczyć te pieniądze na siłownię plenerową przy SP nr 63 oraz na sygnalizację świetlną (lub minirondo) przy zbiegu ulic Bielickiej i Inowrocławskiej.

Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto

W centrum miasta zwyciężył pomysł pod nazwą "Bocianowo na zielono 2021"oraz koncepcja remontu chodnika przy ul. Śniadeckich.

Glinki Rupienica na rolki i rowery

Tutejsi mieszkańcy uznali, że trzeba kontynuować prace nad torem do jazdy na rolkach i rowerach.

Jachcice stawiają na Kosmonautów

Na Jachcicach mieszkańcy zdecydowali się na utwardzenie ulicy Kosmonautów oraz poprawienie bezpieczeństwa (przez doświetlenie) przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerów przy ul. Żeglarskiej.

Wzgórze Wolności z przeszkodami

Wynik głosowania na Wzgórzu Wolności wskazał jednoznacznie, że mieszkańcy oczekują budowy świetlicy na świeżym powietrzu oraz powstania toru do rekreacji i treningów.

Kapuściska z nowym miniparkiem

Na Kapuściskach dokona się operacja przeniesienia skate parku na boisko V LO i zbudowania parkingu na miejscu po nim. Na "Kapach" powstanie również tzw. park kieszonkowy.

Łęgnowo chce porządku

Tu zwyciężył pomysł naprawy chodnika i terenu przed sklepem przy ul. Świetlicowej, a także rozbudowy placu przy ul. Żółwińskiej 5. Łęgnowo-Wieś z kolei postawiło na doświetlanie dalszych części ul. Toruńskiej oraz stworzenie monitoringu gazów złowonnych.

Wyżyny i rewitalizacja

Tu rewitalizowany będzie Skwer Małej Łąki. Zdecydowano również o rewitalizacji trasy pieszo-rowerowej w Jarze Czynu Społecznego. Koszt obu pomysłów to niemal 900 tysięcy złotych.

Zimne Wody Czersko Polskie - chodnik i siłownia

Mieszkańcy uznali, że czas na powstanie plenerowej siłowni oraz chodnika przy ul. Kieleckiej. Obie inwestycje kosztować mają 171 tysięcy złotych.

W głosowaniu wzięły udział 22 tysiące osób, oddano około 66 tysięcy głosów (przypomnijmy, można było głosować na projekty osiedlowe, ponadosiedlowe i projekty społeczne). Do dyspozycji mieszkańcy mieli 16 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo