
Kawa to nie zawsze ratunek... Czasem to źródło problemu!
Zwykło się uznawać, że to kawa jest gwarantem pobudzenia. Choć faktycznie działa ona tak w niewielkich ilościach, duża ilość kawy może prowadzić do dokładnie odwrotnego skutku. Zamiast pobudzenia, będziemy odczuwać większe zmęczenie i senność, ponieważ kofeina blokuje receptory dla adenozyny, czyli przekaźnika informującego mózg o aktualnym zmęczeniu.
POLECAMY:
Masz te objawy? Brakuje Ci witaminy K
Stan witaminy E w organizmie
Zbyt częste picie kawy prowadzi do zablokowania ilości uwalnianych neurotransmiterów odpowiedzialnych za pobudzenie. To zaś wywołuje większe uczucie zmęczenia i senności.

Jak poradzić sobie ze snem i brakiem energii? Praktyczne porady!
Dokładne wprowadzenie leczenia ciągłego, przewlekłego zmęczenia wymaga przede wszystkim określenia dokładnego źródła problemu. Występowanie zespołu przewlekłego zmęczenia, senność już po przebudzeniu i inne problemy tego typu mogą być związane zarówno z poważnymi schorzeniami np. chorobami układu sercowo-naczyniowego, chorobami nerek, jak i ze zwykłym odwodnieniem.
POLECAMY:
Masz te objawy? Brakuje Ci witaminy K
Stan witaminy E w organizmie
Choć brak wody jest niebezpieczny, potencjalnie z tym problemem możemy najszybciej sobie poradzić. Co jednak warto wprowadzić do swojego życia, aby poprawić jakość snu i zmniejszyć zmęczenie? Oto kilka rad:
1. Witaminy - warto regularnie zażywać witaminę C, B6 i B12;
2. Wietrzenie przed snem - sypialnię warto wywietrzyć tuż przed położeniem się spać. Warto również wyłączyć kaloryfery, jeśli trwa okres grzewczy;
3. Unikać niebieskiego światła - przed snem nie należy przeglądać niczego na komputerze oraz smartfonie, ponieważ ekrany emitują niebieskie światło, które zaburza produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Tu można też zainstalować na urządzeniach programy umożliwiające zmianę światła, co jest pomocne wieczorami. Jednak wciąż warto wyciszyć się przed snem i zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych.
4. Jedzenie - ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 2 godziny przed snem;
5. Dieta - warto opierać się na lekkich posiłkach, regularnych i spożywanych w możliwie małych porcjach;
6. Wysiłek fizyczny - dobrym pomysłem jest postawienie na bieganie, jogę, siłownię i inne aktywności pomagające w rozładowaniu stresu.

Codzienny wysiłek fizyczny i dieta - postaw na odpowiedni styl życia
Nie wiadomo, co jest źródłem problemu? Warto postawić na wysiłek fizyczny (szybki marsz), spożywanie pełnowartościowych posiłków oraz regularne wypoczywanie.
POLECAMY:
Masz te objawy? Brakuje Ci witaminy K
Stan witaminy E w organizmie