Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Bydgoszczy stabilny i z dobrymi perspektywami

Sławomir Bobbe
Thinkstock
Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch potwierdziła ratingi dla Bydgoszczy na poziomie „BBB+”. Zadłużenie miasta będzie jednak rosło o około 70 milionów złotych - przewidują audytorzy.

- Potwierdzenie ratingów Bydgoszczy odzwierciedla dobre wyniki operacyjne, wspierane przez dobre zarządzanie finansowe i rosnącą gospodarkę lokalną. Rating uwzględnia również umiarkowane zadłużenie i bezpieczny wskaźnik spłaty długu - czytamy w uzasadnieniu ratingu.

Według agencji Fitch przez najbliższe dwa lata na skutek przyspieszenia realizacji nowych inwestycji wspieranych przez środki unijne zadłużenie będzie rosło o około 70 mln zł rocznie. Jednak powinno pozostać na umiarkowanym poziomie nieprzekraczającym 75% dochodów bieżących. Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej powinien pozostać na poziomie wynoszącym około 8 lat. Wskaźnik ten pokazuje okres, w jakim miasto mogłoby spłacić swoje zobowiązania.

- Agencje ratingowe obecnie badają miasta dwukrotnie w ciągu roku. Fitch był u nas w kwietniu, a teraz bazował na dokumentach dostarczonych przez samorząd - tłumaczy Piotr Tomaszewski, skarbnik miasta. - Mnie cieszy najbardziej, że potwierdzono po raz kolejny, że Bydgoszcz jest miastem bezpiecznym finansowo. Nie ma obecnie dylematu, czy wystarczy nam i skąd wziąć środki na wkład do unijnych funduszy. Możemy też bezpiecznie spłacać długi.

- Ratingi mogą zostać podniesione, jeśli miasto poprawi wyniki operacyjne, z marżą operacyjną trwale wynoszącą powyżej 13% i zmniejszy zadłużenie do 60% dochodów bieżących - podpowiada Fitch.

- W ostatnich latach wykonaliśmy naprawdę ciężką pracę, by poprawić finanse miasta. Moglibyśmy starać się nawet o rating na poziomie A- ale nie jest naszym celem zwiększanie tej wartości na siłę - twierdzi skarbnik.

Agencja Fitch zajęła się również spółkami miejskimi. - Zadłużenie spółek miejskich nie stanowi istotnego ryzyka dla budżetu miasta, ponieważ większość z nich ma zdolność do samodzielnej obsługi swojego długu z własnych przychodów.

Rating to inaczej ocena wiarygodności kredytowej samorządu. Audyt przeprowadzany jest na ich życzenie. Te zlecają ocenę finansową miasta najczęściej wtedy, gdy chcą zaciągać kredyty (im lepszy rating tym większa wiarygodność w oczach banków, która przekłada się na koszty pożyczki), albo robią to w celach promocyjnych, by podkreślić dobre zarządzanie miastem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty