Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowlani już produkują prąd na dachach - rachunki mają być niższe

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Bydgoska spółdzielnia mieszkaniowa konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła energii.
Bydgoska spółdzielnia mieszkaniowa konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła energii. SM Budowlani
Większość spółdzielczych wieżowców SM "Budowlani" ma już na dachach panele fotowoltaiczne. Ich moc mieszkańcy odczują, gdy przyjdzie im zajrzeć w rachunki za prąd.

Zobacz wideo: Podatek cukrowy dobija polskich producentów.

- Pod koniec miesiąca zakończymy inwestycje w fotowoltaikę na naszych budynkach. Na niektórych instalacje już są podłączone i działają bez zarzutu – cieszy się Jacek Kołodziej, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani.

Część mieszkańców mogła się nawet nie zorientować, że prowadzone są jakieś inwestycje w ich budynkach. - Tylko na początku stały tam wielkie dźwigi, dzięki którym można było na dachach ustawić panele fotowoltaiczne. Potem prace przypominały już roboty z elektryką – przyznaje prezes spółdzielni.

- My cieszymy się z tej inwestycji tym bardziej, że długość „życia” paneli zwiększa się, teraz jest to nawet 30 lat. Co to oznacza? Że po okresie zwrotu koszów inwestycji, który u nas potrwa około 6-7 lat, przez pozostały czas będziemy wychodzić „na czysto”. Mieszkańcy odczują to na rachunkach za prąd administracyjny, te z pewnością będą niższe - obiecuje Jacek Kołodziej.

To Cię może też zainteresować

Rachunki będą niższe, ale niestety dopiero za rok. Wszystko przez to, że wysokość opłat, które są naliczane, przyjmuje się zaliczkowo według zużycia za rok poprzedni. To oznacza, że w tym roku na wysokość zaliczek za prąd wpływ ma zużycie za rok 2020.

Panele na wieżowcach - prawdziwe wyzwanie

- Inwestycja była dla nas nie lada wyzwaniem. Wąskie wejścia i niemożność skorzystania z klatek schodowych do transportu materiałów zmusiła nas do użycia ciężkich żurawi samojezdnych, których operatorzy – ze względu na gęstą zabudowę – musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, by prace załadunkowe przeprowadzić sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie - mówi Paweł Szachnowski, prezes spółki Solareon, która dla "Budowlanych" wykonywała prace. - Budowa instalacji fotowoltaicznej na tak wysokich budynkach wymaga od projektantem i wykonawcy uwzględnienia warunków szczególnych. W projektach które wykonaliśmy, indywidualnie dla każdego z budynku, musieliśmy uwzględniać m.in. siłę wiatru, na wysokości dachu wieżowca zdecydowanie większą niż obiektach niskich.

Prezes spółki informuje, że spółdzielnia skorzystała z topowych modeli czołowych producentów niemieckich i izraelskich, co sprawi, że system będzie działał długo, sprawnie i co najważniejsze – wydajnie. Firma nie kryje, że liczy iż sukces współpracy z SM Budowlani otworzy jej drogę do innych tego typu zamówień w mieście, a tych jak się zdaje, brakować nie będzie. Do podobnych inwestycji szykują się bowiem inne bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe.

POLECAMY

Zlokalizowany nad Brdą River Tower to obecnie najwyższy budynek mieszkalny w Bydgoszczy. Jego wysokość to 65 metrów. A jaką wysokość mają widoczne na drugim planie pylony Mostu Uniwersyteckiego? Sprawdź na kolejnych zdjęciach.

Najwyższe budynki w Bydgoszczy. Jaką mają wysokość? [zdjęcia]

Będą fundusze, będzie fotowoltaika

- Niedawno w gronie spółdzielców z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka spotkaliśmy się z dyrektorem departamentu w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu i rozmawialiśmy o możliwości wykorzystania fotowoltaiki w spółdzielniach mieszkaniowych. Mamy informacje, że w ramach RPO będzie można sięgnąć po środki na ten cel. My powołaliśmy specjalny zespół, który ma poszukać tych środków także w innych źródłach i opracować plan działania - informuje Zbigniew Sokół, prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Prezes Sokół podkreśla, że fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych ma ekonomiczne uzasadnienie tylko w kilku wypadkach.
- A więc tam, gdzie dochodzi do sporego zużycia prądu w częściach wspólnych budynków. Tak jest w nieruchomościach, w których funkcjonuje winda. Opłaci się to również tam, gdzie spółdzielnia będzie zmieniać źródło ciepła z kotłowni na pompy ciepła i fotowoltaikę - wskazuje Zbigniew Sokół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo