<!** Image 3 align=none alt="Image 215378" >
**UKW przeprowadza bibliotekę do nowego obiektu przy ul. Ogińskiego. Trzeba przenieść blisko 800 tysięcy książek i czasopism.**
Dwa lata temu, wiosną, wmurowany został kamień węgielny pod gmach nowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Obecnie trwa przeprowadzka, trzeba przenieść do nowych pomieszczeń prawie 800 tysięcy książek i czasopism.
<!** reklama>
- W przeprowadzce, która potrwa do 1 października, pomagają nam więźniowie z aresztu śledczego, którzy przenoszą kosze wypełnione książkami. Transport zapewniło nam wojsko - wyjaśnia Barbara Maklakiewicz, zastępca dyrektora biblioteki UKW. - Natomiast nasi pracownicy je wypełniają i opróżniają.
W związku z przeprowadzką uniwersytecka biblioteka jest obecnie nieczynna, a pracownicy mają krótsze urlopy. UKW opracował szczegółowy harmonogram przenosin.
- Jutro kończymy przenoszenie ogromnego zbioru czasopism - wyjaśnia Barbara Maklakiewicz.
Znajdą się one na półkach oznaczonych kolorami (w zależności od dziedziny) regałów. Dzięki temu łatwiej będzie osobom korzystającym z bibliotecznego zbioru odnaleźć poszukiwaną przez siebie pozycję. Warto dodać, że zgodnie z prawem księgozbiór biblioteki UKW będzie udostępniany nie tylko studentom, ale także osobom spoza uczelni.
Filie też się przenoszą
Przeprowadzka, to nie tylko przeniesienie księgozbioru z pomieszczeń przy ul. Chodkiewicza. To również włączenie do głównego księgozbioru tego, czym obecnie dysponują 4 filie: neofilologiczna, polonistyczna, nauk historycznych i politycznych oraz nauk ścisłych.
- Zamierzamy zostawić dwie małe filie - psychologiczną i geograficzną - zdradza Barbara Maklakiewicz. - Są one zbyt oddalone od budynku głównego.
W filiach pozostanie m.in. księgozbiór dydaktyczny. W nowym roku akademickim będą one dłużej czynne, zwłaszcza w soboty i niedziele.
Dostępna dla wszystkich
Gmach, którego budowę dofinansował samorząd województwa z Regionalnego Programu Operacyjnego (ponad 42 mln zł) jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. W bibliotece zostały zamontowane windy, w kabinach umieszczono urządzenia multimedialne oraz komputery z odpowiednim oprogramowaniem. Chodzi o to, by np. osoby niedowidzące mogły bez przeszkód korzystać z księgozbioru.
Warto przypomnieć, że gmach Biblioteki Głównej przy ul. Ogińskiego ma ponad 16 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Na parterze mają znajdować się szatnie i magazyny, a na piętrach sale dydaktyczne, sala konferencyjna, pracownie komputerowe oraz sala wystawiennicza. Pierwszy wernisaż odbędzie się tuż po otwarciu biblioteki. Swoje prace zaprezentuje prof. Renata Uzarska-Bielawska.
Wartość całej inwestycji wyniesie ok. 60 mln zł.