Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BTBS wybuduje w Bydgoszczy mieszkania. Gdzie powstaną nowe inwestycje?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Miasto zapowiada kompleksowy remont 7 kamienic zlokalizowanych w Starym Fordonie został ujęty w Gminnym Programie Rewitalizacji (GPR). Budynki wymagające remontu znajdują się przy ul. Bydgoskiej 23, 26, 29, 42, Rynek 3, Kapeluszników 2 i gen. Sikorskiego 2. W wyniku realizacji tego projektu powstanie 37 mieszkań oraz 6 lokali użytkowych.
Miasto zapowiada kompleksowy remont 7 kamienic zlokalizowanych w Starym Fordonie został ujęty w Gminnym Programie Rewitalizacji (GPR). Budynki wymagające remontu znajdują się przy ul. Bydgoskiej 23, 26, 29, 42, Rynek 3, Kapeluszników 2 i gen. Sikorskiego 2. W wyniku realizacji tego projektu powstanie 37 mieszkań oraz 6 lokali użytkowych. Tomasz Czachorowski
Mimo pandemii miasto, a także Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, mają ambitne plany inwestycyjne. Powstanie wiele mieszkań, w tym lokale pod najem socjalny i mieszkania komunalne.

Zobacz wideo: Koniec z odmową przyjęcia mandatu? Jest nowy projekt.

Kolejka chętnych na lokal BTBS rośnie, a miejska spółka, mimo wielu inwestycji, tej kolejki „rozładować” nie jest w stanie. W tym roku jednak kolejni najemcy będą mogli wprowadzić się do nowoczesnych nieruchomości.

- Latem 2021 roku zostaną zakończone roboty budowlane 12 mieszkań w budynku przy ulicy Jasnej 33. To budynek pięciokondygnacyjny bez podpiwniczenia z windą wkomponowany w otaczającą zabudowę. Budynek pod kątem standardów całkowicie odpowiada potrzebom osób niepełnosprawnych zapewniając im dostęp do wszystkich kondygnacji i pomieszczeń wspólnych – przekazał nam Maciej Frajtag, Kierownik Działu Inwestycji w BTBS.

BTBS zapowiada również kontynuację prac przy ulicy Swarzewskiej 43 i Sobieszewskiej 6. Tu jednak roboty mają zakończyć się na wiosnę przyszłego roku.

- W dwóch pięciokondygnacyjnych budynkach będzie zlokalizowane 90 mieszkań. Miejsca parkingowe będą znajdowały się w garażach wielostanowiskowych oraz częściowo na powierzchni terenu. Obsługa komunikacyjna będzie od strony ulicy Swarzewskiej. Na dziedzińcu pomiędzy budynkami oraz wokół budynków będą tereny zielone – informuje kierownik.

To Cię może też zainteresować

Nowe mini osiedle w centrum miasta

Najciekawsza wydaje się jednak inwestycja BTBS przy zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej na ponad 100 mieszkań.
Tu procedura przetargowa i podpisanie umowy na roboty budowlane powinno nastąpić jeszcze w roku 2021 ale jest to uzależnione od zakończenia procedur i uzyskania pozwolenia na budowę. Wzdłuż ulicy Zygmunta Augusta (od nr administracyjnego 30 do 38) projektowany jest budynek mieszkalny, podpiwniczony z pięcioma klatkami schodowymi o siedmiu kondygnacjach nadziemnych z funkcją usługową w części parteru. Od strony ulicy Rycerskiej (Rycerska 11 i 13) projektowany jest budynek podpiwniczony o czterech kondygnacjach naziemnych bez lokali usługowych. Miejsca parkingowe zostały zapewnione w garażu wielostanowiskowym i częściowo na parkingach naziemnych. Budynki połączone są wspólnymi terenami zielonymi o funkcji rekreacyjnej na dziedzińcu. Łącznie planuje się uzyskać sto kilkadziesiąt mieszkań w tej lokalizacji.

Miasto inwestuje w mieszkania komunalne

Będzie też więcej mieszkań komunalnych i tych ze statusem najmu socjalnego. To ważna informacja m. in. dla tych, którzy czekają na eksmisję do której nie może dojść ze względu na brak możliwości wskazania lokalu, do którego można eksmitowanego przenieść.

- Jesienią rozpoczęliśmy przebudowę na mieszkania komunalne kolejnego budynku na Kapuściskach. W bloku przy ul. Łukasiewicza 10 powstaną 43 mieszkania. Inwestycja pochłonie blisko 8 mln zł. Wcześniej zmodernizowaliśmy sąsiedni blok przy ul. Techników 2 – przypomina ratusz.

Budynek położony przy ul. Łukasiewicza 10 przejdzie gruntowną przebudowę. Zachowa funkcję mieszkalną, ale wymienione zostaną wszystkie instalacje, przebudowane będą ściany wewnętrzne z dostosowaniem do nowego rozkładu mieszkań, powstaną w nim funkcjonalne mieszkania. Na parterze zaplanowano 1 mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami z podjazdem dla osób poruszających się na wózkach. Kolejne dwa mieszkania dla osób niepełnosprawnych będą wyposażone w platformę naścienną. Zakończenie całego zadania planowane jest do grudnia tego  roku.

- W tym roku chcielibyśmy zlecić też prace przy sąsiednim budynku przy ul. Łukasiewicza 5. Warunkiem rozpoczęcia prac i stworzeniu kolejnych 47 mieszkań jest uzyskanie dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego – podkreślają urzędnicy.

W 2017 roku zakończyła się modernizacja podobnego, sąsiedniego obiektu przy ul. Techników 2. Powstało w nim 47 mieszkań, w tym 8 chronionych. Część z nich również została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace pochłonęły ponad 6 mln złotych. Przed 2 laty zakończyła się modernizacja dwóch miejskich budynków przy ul. Saperów 207-209. Z kolei na Wilczaku Na Wilczaku i Okolu powstało 6 mieszkań chronionych.

Rewitalizacja bydgoskich kamienic

W oparciu o dostępne środki unijne zdecydowaliśmy się na kompleksową modernizację 15 miejskich kamienic i budynków, które nadal mają pełnić funkcje mieszkalne. Przy każdej takiej inwestycji przystosowujemy część mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami oraz wymagających dodatkowego wsparcia.

Prace zlecone zostały w wiekowych kamienicach przy ul. Jasnej na Okolu (4 budynki), ul. Wrocławskiej (2 budynki), Starym Fordonie (7 budynków) i na Szwederowie (2 budynki). Łączny szacowany koszt tych zadań to ponad 21 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo