https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brud i Legionella. Kary dla niektórych szpitali i sanatoriów w Kujawsko-Pomorskiem

wixad
Niewłaściwego stanu technicznego inspektorzy dopatrzyli się również w sanatoriach.
Niewłaściwego stanu technicznego inspektorzy dopatrzyli się również w sanatoriach. Krzysztof Kapica
Niepokojące wyniki kontroli w sanatoriach i szpitalach. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy opublikował raport dotyczący stanu bezpieczeństwa sanitarnego w Kujawsko-Pomorskiem.

Raport przedstawiony został radnym wojewódzkim podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku. Dokument dotyczy działań inspektorów w ubiegłym roku.

W 2023 w regionie funkcjonowało 58 szpitali, w tym 11 szpitali jednodniowych oraz 7 szpitali uzdrowiskowych. Aby zbadać stan techniczny, kontrolerzy odwiedzili 53 z nich. Aż 5 oceniono negatywnie. Powody? Niewłaściwy stan techniczny ścian pomieszczeń oraz ich wyposażenia. Chodzi o Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, Szpital Wielospecjalistyczny im. dr L. Błażka w Inowrocławiu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radziejowie, a także Nowy Szpital sp. z o.o. w Świeciu.

Na ten ostatni nałożono 2 grzywny (w wysokości 4.000 zł), w związku z niewykonaniem obowiązków zawartych w decyzjach administracyjnych.

Higiena w szpitalach do poprawki

Pod względem higieniczno-sanitarnym (na koniec roku sprawozdawczego) 17 szpitali nie spełniało wymagań rozporządzenia przewidzianych dla podmiotów wykonującego działalność leczniczą. Autorzy raportu wymieniają: Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, Szpital Powiatowy sp. z o.o. w Golubiu-Dobrzyniu, Szpital Lipno Spółka z o.o. w Lipnie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radziejowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rypinie, Novum-Med Sp. z o.o. Szpital Powiatowy w Więcborku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świeciu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera w Toruniu, Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu, Szpital Powiatowy sp. z o.o. w Chełmży, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nowy Szpital w Wąbrzeźnie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. J. Popiełuszki we Włocławku.

Brak czystości w sanatoriach w Kujawsko-Pomorskiem

W wykazie zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także zakładów rehabilitacji leczniczej, sanatoriów oraz hospicjów znajduje się 77 obiektów (o 2 więcej niż rok wcześniej). W 2023, pod względem stanu technicznego skontrolowano 61 placówek z tej grupy. Z powodu niewłaściwego stanu sanitarno-technicznego ścian, sufitów w pokojach oraz braku czystości bieżącej w 2023 roku negatywnie oceniono 3 sanatoria (Sanatorium „Solanki” Uzdrowisko Sp. z o.o. w Inowrocławiu, Sanatorium „Modrzew” Sp. z o.o. w Inowrocławiu oraz Sanatorium Uzdrowiskowe w Wieńcu-Zdroju). Za brak bieżącej czystości i niewłaściwe postępowanie z odpadami, osoby odpowiedzialne ukarano 2 mandatami.

Legionella w toruńskim szpitalu

W szpitalach badania czystości mikrobiologicznej powierzchni przeprowadzano głównie na blokach operacyjnych. W Szpitalu Lipno Spółka z o.o. w Lipnie stwierdzono nieprawidłowości w utrzymaniu czystości i porządku, co skutkowało nałożeniem 2 mandatów karnych o łącznej wysokości 800 zł.

Osobne kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej dotyczyły obecności w instalacji wewnętrznej ciepłej wody użytkowej bakterii Legionella. Inspektorzy pobrali 89 próbek ciepłej wody użytkowej, a zarządzający, w ramach kontroli wewnętrznej - 548 próbek. W 75 próbkach stwierdzono skażenie sieci wewnętrznej bakteriami z rodzaju Legionella. Bardzo wysoki stopień przekroczeń odnotowano w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu, wysoki - w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Aresztu Śledczego w Bydgoszczy, Szpitalu Miejskim im. dr. E. Warmińskiego w Bydgoszczy oraz w Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. Pozostałe przekroczenia wykazały skażenie w stopniu średnim.

Wszystkie podmioty podjęły działania naprawcze, a wody została doprowadzona do zgodnej z zobowiązującymi przepisami. W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu za niewłaściwe postępowanie (w związku z bardzo wysokim przekroczeniem liczby bakterii), na osoby odpowiedzialne nałożono mandat karny w wysokości 500 zł.

Mniej zakażeń bo wygasła pandemia

Skażenie ciepłej wody pałeczkami Legionella w stopniu wysokim odnotowano również w Zakładzie Rehabilitacji należącym do Poradni Specjalistycznych NOVUM-MED. Tu również jakość wody została doprowadzona do normy. x

Ogniska epidemicznych zakażeń związanych z opieką zdrowotną odnotowano w 27 szpitalach województwa. Łącznie zgłoszono ich 172, czyli znacznie mniej niż w 2022, kiedy odnotowano ich aż 235. Spadek związany był głównie z wygasaniem pandemii. Jednak i tak główna przyczyną zakażeń był wirus SARS-CoV-2. Według inspektorów powodem były w większości przypadków błędy i zaniedbania personelu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski