27 marca 1362 roku na pieczęci wiszącej przy dokumencie dla koronowskich cystersów pojawił się najstarszy zachowany herb Bydgoszczy, prawdopodobnie pierwszą pieczęć miasta, powstała wkrótce po założeniu miasta przez Kazimierza Wielkiego
27 marca 1457 roku starostą bydgoskim został Jan Kościelecki herbu Ogończyk (po rezygnacji ze stanowiska z powodu podeszłego wieku Mikołaja Szarlejskiego). Kościelecki został też wojewodą inowrocławskim i dwa lata później - kasztelanem bydgoskim.
27 marca 1523 roku król Zygmunt I Stary zezwolił na budowę pierwszych wodociągów miejskich z rur dębowych. Po kilkunastoletnim użytkowaniu, w 1541 roku zostały one przebudowane przez Walentego z Bochni. Wodę dostarczały mieszkańcom do 1793 roku.
27 marca 1546 roku król Zygmunt III Waza za zasługi w leczeniu chorób, zwłaszcza epidemii panujących w Bydgoszczy, zwolnił Jana z Jaktorowa na stałe od wszelkich ciężarów i podatków z tytułu posiadania kamienicy w Bydgoszczy.
27 marca 1772 roku Franz Balthasar Schoenberg von Breckenhoff wysłał z Drezdenka optymistyczne sprawozdanie do króla pruskiego o możliwości budowy Kanału Bydgoskiego. Breckenhoff stwierdził, że dzięki kanałowi Prusy przejmą handel z większością ziem polskich, wzrośnie także ich dochód z ceł, nadto uda im się omijać dłuższą drogę bałtycką przez Gdańsk.
27 marca 1889 roku na skutek zatoru lodowego w okolicach Fordonu podniósł się gwałtownie poziom Brdy. Zalana została całkowicie obecna ul. Stary Port, po której można było poruszać się tylko łodziami. Woda w Brdzie zaczęła opadać dopiero 29 marca.
27 marca 1929 roku rano w bydgoskiej farze odbyła się msza żałobna za duszę niedawno zmarłego marszałka Ferdynanda Focha.
27 marca 1936 roku krótko po starcie z bydgoskiego lotniska na wojskowy plac ćwiczeń na Jachcicach spadł samolot Lublin R-XIII z 4 Pułku Lotniczego. Śmierć ponieśli kpr. pil. Edward Szulc i ppor. Józef Korsak.
27 marca 1978 roku na osiedlu Wyżyny B-IV, pozostającym przez cały czas od początku budowy bez telefonów zainstalowano przewoźną kontenerową pierwszą w tego typu w Bydgoszczy centralę telefoniczną. Umożliwiło to paru tysiącom mieszkańców zainstalowanie telefonów. Centrala działała trzy lata, do czasu uruchomienia „stałej” centrali na Wzgórzu Wolności.
Tego samego dnia po południu doszło do awarii sieci wodociągowej na ul. Dworcowej. Ruch uliczny został wstrzymany na kilka godzin, a tysiące bydgoszczan musiało wędrować na dworzec PKP pieszo.
27 marca 1984 roku wojewoda bydgoski po konsultacjach ze związkami zawodowymi podjął decyzję, iż kawa z otrzymanego przez bydgoskie Przedsiębiorstwo Hurtu Spożywczego miesięcznego przydziału dla całego miasta zostanie podzielona pomiędzy pracowników bydgoskich zakładów, po jednej paczce 10 dag na osobę.
27 marca 1985 roku do Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, ówczesnego szpitala XXX-lecia PRL dotarła zamówiona rok wcześniej cenna aparatura medyczna produkcji kanadyjskiej - teratron, czyli bomba kobaltowa, ważne urządzenie w leczeniu nowotworów. „Bomba” wstawiona została do specjalnie wybudowanego bunkra.
27 marca 1990 roku do Bydgoszczy przyjechał Wiesław Chrzanowski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, odwołującego się do przedwojennej endecji, posiadającej w międzywojniu wielkie wpływy w społeczeństwie bydgoskim. Chrzanowski spotkał się z sympatykami zainteresowanymi wskrzeszeniem działalności ZChN w mieście.
