Roszczenia spowodowały tymczasowe zawieszenie emisji filmów z Bolkiem i Lolkiem na YouTube. Stało się to ledwie kilka dni po tym, jak Studio Filmów Rysunkowych uruchomiło w serwisie oficjalny kanał, gdzie oprócz „Bolka i Lolka” pojawił się także „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Zarazem z YouTube usunięto nielegalne kopie kreskówek, których było kilka tysięcy.
Bolek i Lolek pojawili się na oficjalnym kanale SFR. Zablokowano ich po kilku dniach
Jak podaje Onet, pod koniec marca dyrektor studia, Andrzej Orzechowski, mówił, że dzięki podpisaniu umowy z YouTubem, Studio Filmów Rysunkowych mogło promować swoje produkcje, zarówno dawne i najnowsze, ale przede wszystkim skutecznie walczyć z nielegalnym rozpowszechnianiem swoich treści na platformie.
Teraz Orzechowski w rozmowie z PAP przyznał, że Marzena Nehrebecka, córka i jeden ze spadkobierców Władysława Nehrebeckiego, który współtworzył postaci Bolka i Lolka, wysunęła oskarżenia o łamanie praw autorskich i to stało się przyczyną zablokowania filmów. Jak czytamy w Onecie, sprawą zajmą się prawnicy.
W 1963 roku powstała pierwsza kreskówka o przygodach kultowych postaci Bolka i Lolka. Władysław Nehrebecki, bez którego nie byłoby animacji – był on bowiem jej pomysłodawcą, inspiratorem i współtwórcą wizerunku bohaterów – podkreślał, że Bolek i Lolek byli wzorowanie na jego synach. W 23 lata Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej nakręciło mnóstwo filmów z Bolkiem i Lolkiem – 180 krótkometrażowych i dwa pełnometrażowe – czytamy w Onecie.
Źródło: Onet
